szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Slate.com annak nézett utána, kit emlegettek a náci diktátor, Adolf Hitler előtt a „Rossz” megtestesítőjeként. Kiderült, hogy nem Dzsingisz kánt és nem is Rettegett Iván orosz cárt. Sőt, a hunok vezére, Attila sem közelítette meg a Hitler előtti első számú főgonoszt: az egyiptomi fáraót.

Manapság világszerte a legfőbb rosszként jellemzett történelmi személyiség Adolf Hitler lenne nagy valószínűséggel. A náci diktátor felbukkanása előtt azonban nem volt ennyire egyértelmű a helyzet. Bár országról országra változott a helyzet, de Amerikában és a legtöbb helyen az egyiptomi fáraó volt a legellenszenvesebb személyiség – írja a Slate.com.

Mindez azért nem meglepő, mert a fáraó abban a könyvben az egyik legnegatívabb alak, amelyet addig a keresztény világban a leginkább olvastak: a Bibliában. Bár a szereplők közül Poncius Pilátus és Júdás is felmerült „versenytársként”, a fáraó azzal, hogy inkább kitette a tíz bibliai csapásnak országát, csakhogy a zsidók továbbra is az egyiptomi fogságban tengődjenek – szóval ezzel megnyerte e nem túl dicsőséges küzdelmet.

AP

Az amerikai polgárháborúban a déliek Lincolnt, az északiak vezérét „modern fáraónak” bélyegezték, ráadásul árulónak tartották, mert családja mindkét ágon virginiai eredetű volt. Az USA alapító atyáinak egyike, Thomas Paine is a fáraót emlegette, ha valami rosszhoz akarta hasonlítani ellenfelét. Így például az amerikai függetlenségi háború idején Paine a lexingtoni mészárlás (1775. április 19.) után „Anglia fáraójáról” írt.

A Slate.com szerint országról országra persze változhatnak a legnegatívabb személyiségek, a fáraó és Hitler mellett szinte labdába sem rúghat az orosz cár, Rettegett Iván vagy a mongolok vezére, Dzsingisz kán, és bár a hun Attilát is megemlíti az amerikai site, az ő hírhedtsége sem mérhető a két főgonoszéhoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Shake

A filmtörténelem 15 legjobb gonosztevője - videó

A gonosztevőt eljátszani egy filmben sokszor nehezebb feladat, mint a pozitív karaktereket, a színészek mégis szeretik ezt a kihívást, hiszen az ilyen szerepek díjakat és más elismeréseket jelentenek. A gonosz karaktere általában megméretést jelentően komplex, körülötte épül fel a legnagyobb dráma, ráadásul ő kapja a legjobb szövegeket is.