Julian Assange a Spiegel beszámolója szerint idegesnek tűnt és zavartnak, amikor kénytelen volt bejelenteni, hogy a WikiLeaks egyelőre felfüggeszti a titkos dokumentumok szivárogtatását. Julian Assange pénzügyi nehézségekre hivatkozott, illetve a hitelkártya társaságok - Visa, Mastercard, Bank of America -, és a PayPal embargóját okolta, ami miatt nem lehetett adományokat küldeni az alapítványnak.
Julian Assange a londoni Frontline Clubban összegyűlt újságíróknak tartott tájékoztatót, mert jelenleg Nagy-Britanniában várja, kiadják-e Svédországnak. Sok lap írja, hogy nemi erőszak a vád ellene, bár valójában két egyéjszakás kaland során óvszer nélkül került sor az aktusra, ezt panaszolja a két áldozat, Jessica és Sarah.
Julian Assange több felmérést is idézett, melyek szerint a WikiLeaks továbbra is erős támogatást élvez. Alig egy hete is erre hivatkozott, amikor az Amerika-közi Újságíró Szövetség Limában ülésező közgyűlésével videókonferencia keretében lépett kapcsolatba. Az ausztrál származású újságíró teljességgel értelmetlennek nevezte azokat a beszámolókat, miszerint elpártolnak tőle munkatársai. A portál pénzügyi helyzete stabil, köszönhetően készpénzállományának, és egyetlen munkatársát sem kellett elbocsátani, "ami eléggé kivételes média világában" - mondta, hozzátéve, hogy az azért súlyos problémát jelent, hogy a pénzintézetek nem engedélyezik az átutalásokat a portál számlájára. Assange azt is elmondta, hogy a jövőben újabb dokumentumok ezreit hozzák nyilvánosságra.
Csakhogy mint most kiderült, a nemzetközi adományokból származó bevételeik 95 százalékához nem juthatnak hozzá. Az Európai Bizottság állásfoglalása november közepére várható az ügyben. A Mastercard, a PayPal, a Visa, a Bank of America és más cégek ellen több országban is per folyik, mert nem lehet rajtuk keresztül a WikiLeakset támogatni – így Izlandon, Dániában, Nagy-Britanniában, Ausztráliában és az USA-ban is, illetve Brüsszelben, az EU székhelyén is.
Ráadásul, ha nem változott a helyzet augusztus óta, technikailag is képtelenség új anyagokat publikálni a honlapon. Augusztusban ugyanis már híre járt, hogy a WikiLeaks nem publikál új anyagokat, és nem is fogad dokumentumokat. Közleményükben emiatt a volt szóvivőjüket, Daniel Domscheit-Berget hibáztatják, mondván, a végletekig elmérgesedett vitát követően jogtalanul magával vitte a WikiLeaks biztonságos online iratkezelési rendszerét is.
Daniel Domscheit-Berg a nyári hírek szeirnt több ezer adatot semmisített meg, amit a szervezet eredetileg kiadásra szánt.
Julian Assange bejelentése szerint november 28-án indítják az új rendszert, mely nincs az SSL-re utalva.
Optimista becslések hipotetikus adományok
Azt csak találgatni lehet, mondja Kristinn Hrafnsson izlandi újságíró és aktivista, mekkora adománytól esett el a WikiLeaks a blokád miatt. Optimista becslések szerint 40-50 millió eurós tételről van szó.
Az alapító szerint – hacsak nem szereznek újabb forrásból pénzt – a jelenlegi kiadói rendszerben idén az év végéig tudják folytatni.
Banki átutalással lehet ugyan pénzt adományozni a WikiLeaksnek, de Julian Assange szerint az adományok 95 százaléka nem jut el hozzájuk, mert más módja nincs, hogy támogassák az alapítványt.
A WikiLeaks körül egyre több probléma halmozódott fel az utóbbi időben. Augusztusban a volt szóvivő, Daniel Domscheit-Berg viharos távozása miatt kerültek a hírekbe, majd egy a WikiLeaks-alapító nem hivatalos életrajzának kiadása kavart botrányt.
A WikiLeaks-alapító előbb eladta az életrajza jogait egy skót kiadónak, a könyv megírásával megbízott írónak el is mesélte az életét, felvette a mintegy félmillió eurós előleget, aztán mégis meggondolta magát, és visszavonta a publikálási engedélyt. A könyvet mégis kiadták, erről a Spiegel számol be részletesen.