szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Visszakerül eredeti helyére, III. Amenhotep halotti temploma elé a fáraó egyik grandiózus kvarcitszobra.

A Nílus nyugati partján, Luxorral szemben elhelyezkedő halotti templomot Kr.e. 1200 táján egy pusztító erejű földrengés rombolta le. Ekkor omlott le az a két kvarcitszobor is, amely száz méterrel a III. Amenhotepet ábrázoló Memnón-kolosszusok mögött a második pülön kapuját őrizte. Az eredeti helyére most visszakerült szobor a páros északi tagja, díszes trónján ülve ábrázolja a fáraót, jobb oldalán főfelesége, a szépséges Tije áll. A nagyon gondosan kidolgozott műalkotást egy hatalmas kvarcittömbből faragták, amelyet a Kairó melletti Gebel el-Ahmar-i kőfejtőből szállítottak Luxorba - írja a Luxor Times. 

A halotti templomot 1998 óta tárják fel egyiptomi és európai régészek. A Nílus hordalékával betemetett északi szobrot 2002-ben fedezték fel, feltárása 2004-ben fejeződött be, majd többéves állagmegóvás és helyreállítás következett. Az ókori műalkotást már részlegesen visszahelyezték a szobortalapzatra, a térde, mellkasa és feje a következő szezonban kerül a helyére. Jövő tavasszal helyezik vissza a szoborpáros déli tagjának töredékét is.

II. Amenhotep (Kr.e. 1402 és 1364) a XVIII. dinasztia 9. uralkodója, az óegyiptomi birodalom egyik legbefolyásosabb fáraója, Tutanhamon nagyapja. Uralkodása alatt Egyiptom élénk kereskedelmi kapcsolatokat tartott fenn a Földközi-tenger keleti medencéjének népeivel, országlását monumentális épületek, köztük a luxori templomkomplexum, valamint a karnaki templomegyüttes jelentős része és szobrok sokasága fémjelzi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!