szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói kifejlesztettek egy elektromosan vezető folyadékot, amely nanométeres tartományba eső napfényelnyelő kristályokat tartalmaz, s így bármely felületre felfesthető, ahonnan aztán a termelődő áramot el lehet vezetni.

Az energiatermelő kadmiumkristályok kevésbé hatékonyak ugyan, mint a napelemek, de nagy előnyük a viszonylagos olcsóság és a könnyű növeszthetőség. Mivel a méretük olyan kicsi, hogy 250 milliárd darab elférne egy gombostű fején, ezért könnyű őket filmre nyomtatni vagy szuszpenzióba vinni és felfesteni az adott felületre.

Napenergia-folyadék a tárgylemezen. Jó, csak mérgező
USC.edu

Korábban a kutatók arra tettek kísérletet, hogy szigetelőanyagként működő folyadékot fejlesszenek ki a kristályok segítségével. Innen jutottak el egy olyan szintetikus folyadék létrehozásáig, amelynek éppen ellenkező a képessége, azaz megfelelően vezeti az áramot. Az úgynevezett 1,2,3,4-tiatriazol-5-tiolát anion folyadéknak van még egy előnye, hogy relatíve alacsony hőmérsékleten, 100 Celsius fokon felhordható állapotban marad, így a legtöbb műanyagfelületen is használható.

Az anyag termékké válásáig azonban még hosszú az út, mert a kadmium mérgező, s a kutatók most keresik a helyettesítő anyagot, amivel a napcellákat növeszthetnék – olvasható a kémiai kutatásokkal foglalkozó Dalton Transactions című szaklapban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!