Így néz ki a láthatatlan pusztító: videó készült az urán sugárzásáról
Az egyébként láthatatlan radioaktív sugárzás egyik formáját láthatóvá tették egy laboratóriumban, ehhez csak egy lehűtött ködkamrába kellett uránt tenniük. Az eredményt videóra vették.
hvg.hu
A radioaktivitást 1896-ban fedezte fel Henri Becquerel, amiért a francia tudós 1903-ban megkapta a fizikai Nobel-díjat. Kimutatta, hogy a sugárzás intenzitása arányos az urán koncentrációjával, így arra következtetett, hogy ez a sugárzás az uránatom tulajdonsága. Éppen ezért érdekes, hogy egy ionizáló sugárzás kimutatására szolgáló ködkamrába urándarabot helyeztek, előtte pedig -40 Celsius-fokra hűtötték a berendezést, rajta folyékony alkohollal. Így ugyanis szabad szemmel is láthatóvá vált a sugárzás. Íme.
A középről induló részecskék az urán radioaktív bomlásából származnak. A Cloudylabs csapatának kísérletében azért lesz látható a láthatatlan, mert ilyen körülmények között rengeteg ion termelődik, amelyekre alkoholgőz csapódik le.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.