Mi alig hiszünk a szemünknek: mutatunk 3 nagyon nehezen hihető optikai csalódást
Bő egy évtizede rendszeresen megszervezik az év legjobb illúzióit kereső versenyt, ahová különböző optikai csalódásokkal lehet nevezni. Megmutatjuk az idei három legjobbnak választott trükköt – mindegyikre van tudományos magyarázat, de még azzal együtt is nehéz belátni őket.
hvg.hu
A neurológusokból álló Neural Correlate Society által meghirdetett Best Illusion of The Year versenyen idén a harmadik helyezést a szingapúri Nanyang Műszaki Egyetem hallgatója, Christine Veras érte el. Veras a mozgó alakokat mutató optikai játékszert, a zoetrópot fejlesztette tovább. A zoetróp valójában egy henger, aminek az oldalán apró rések találhatók. A belsejére egy alakot festenek fel a mozdulat több különböző fázisában, így ha a hengert megtekerjük, úgy tűnhet, mintha egy mozgóképet látnánk. A szingapúri egyetemista ezzel szemben az alakot (egy madarat) nem az eszköz belsejében, hanem azon kívül helyezte el. A fénynek és az árnyékoknak köszönhetően az egészet megpörgetve olyan, mintha a madár a hengeren belül repülne.
A dobogó második fokára Kokichi Sugihara került fel, aki a japán Meiji-i Egyetemen készített el egy különleges tárgyat. Az első ránézésre négyszögletűnek tűnő tárgyak a tükörben kör alakúnak látszanak.
Az apró csövek alakja valójában átmenetet képez a négyszög és a kör között. Mivel a tükörképet más szögben látjuk, mint az előtte lévő tárgyat, az agyunk nem képes korrigálni a különbséget, még akkor sem, ha tudjuk, hogy ugyanazt az alakot kellene látnunk. Sugihara szerint a nézőnek még akkor is nehéz megérteni a 3D-nyomtattásal készült eszköz alakját, ha azt megmutatják neki.
A versenyt a Nevadai Egyetemről Mathew T. Harrison és Gideon P. Caplovitz nyerte meg, méghozzá egy szó szerint szemkápráztató trükkel. A videóban látható négyzetet a néző úgy látja, mintha körbe-körbe forogna, holott valójában meg sem mozdul. Ennek oka, hogy az azt alkotó apró részek (Gábor elemek) folyamatosan hullámoznak. Ha ezeket szabályos alakzatba rendezzük, a hullámzás miatt azt látjuk majd, mintha maga az alakzat forogna.
A pszichológia professzorként dolgozó Caplovitz szerint a jelenségért a bennünk lévő neuronok a felelősek, amelyek külön-külön érzékelik a mozgást, majd egyetlen mozgássá alakítják át őket. Az agyunk ugyanígy fogja fel a mozgó dolgokat is: a neuronok felveszik az apró információkat (például egy autó látványát, amint letér az útról és árokba hajt), majd ezeket feldolgozza és mozgássorként továbbítja az agyunknak.
A hatalomnak az a legnagyobb csábítása, hogy azt gondolod, mindent megtehetsz. A kontroll meg azt jelenti, hogy nem tehetsz meg mindent – mondja Szikora János, aki megrendezte Térey János verses drámáját, A Nibelung-lakóparkot a székesfehérvári Vörösmarty Színházban.
Hollywood új generációjának legnevesebb színészeivel készült, de csak csöppnyi porfelhőt kavart a Vágtázó lovakról. Pedig ha nem is leszünk tőle vidámabbak, érdemes tenni vele egy próbát. Kritika.