szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ön is látta azt a facebookos élő videót, melyben egy 609 méter magas torony tetején cserélnek ki egy villanykörtét? A dolog nem egészen az, mint aminek tűnik.

A facebookos élő videoközvetítések elterjedésével felütötte fejét az emberek megvezetésének egy újabb módja. Egyes rajongóhalmozó (és átverő) oldalak élő adásként adnak le olyan videókat, melyek ugyan valóban elkészültek, de jóval régebben.

Legutóbb egy látványos űrsétára hitte azt sok millió ember, hogy az élőben közvetített történelem része, most pedig egy talán még érdekesebb, magaslati villanykörte-cserélős adásról állították azt, hogy élő közvetítés. Érdekesség, hogy ugyanúgy az USA Viral és INTERESTINATE nevű oldalak használták ezt a nem túl etikus technikát, mint az űrsétás videó esetében.

Milliós megtekintésszám – minden egyes oldalon.
Facebook / INTERESTINATE

A BBC szerint bár az oldal úgy tálalta a nézők felé, hogy egy négyórás élő adásról van szó, valójában egy tavalyi, mindössze 19 perces videót játszottak le négy órán át ismételve a felvételt.

Ez a fajta átverés tulajdonképpen nem károsít meg senkit, egyszerűen csak félrevezeti az embereket. A cél ezúttal is a bevételszerzés: hasonló módszerekkel százezres vagy milliós nagyságrendű rajongói tábort is össze lehet gyűjteni, az INTERESTINATE oldalnak például már 424 ezer követője van. Ekkora embertömeg elérése pedig már komoly bevételt hozhat az oldalak üzemeltetőinek, amikor reklámbejegyzéseket tesznek ki.

Ha máskor is tudni arról, mi nem egészen igaz a Facebookon, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!