szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A különböző oldalak cikkeit összesítve már több tízezer lájkolásnál, megosztásnál jár az a Facebook hazai felhasználói közt igen gyorsan terjedő kép, melynek leírása szerint a farkasok megmutatják, hogy működik egy jól szervezett társadalom.

Egy jól szervezett társadalomban a gyengéket támogatják az erősebbek – áll a közösségi csatornákon terjedő farkasos fotó leírásában. A pontos szöveg szerint:

Az első három a leggyengébb és a legbetegebb farkas. Ők adják a falka ritmusát. Ha fordítva lenne, ők elvesznének egy esetleges támadás esetén. Ők elöl mennek, létrehozzák az ösvényt, így a hátsók energiát spórolnak. Őket követi 5 erős farkas, ők az élcsapat, középen a falka vagyona, 11 nőstény, aztán még 5 farkas, a végén. Az utolsó, aki szinte elszigetelve mögöttük lépked, a falkavezér, aki az egész falkát láthatja, hogy vezesse, szervezze azt és a szükséges parancsokat kiadja. Ennyi, a farkasok mindenfajta elméleti tudás vagy tanulás nélkül pontosan megmutatják, hogyan működik egy jól szervezett társadalom, ahol a gyengéket támogatják az erősebbek és védik azokat, akik védelemre szorulnak.

A kép nem csak önmagában terjed, sokan már azzal a kiegészítéssel osztják meg, hogy a jó politikus is olyan, mint a hátul haladó falkavezér. (Például: "Egy valódi miniszter. Aki a népét szolgálja.")

A hoaxokkal foglalkozó Urban Legends blog utánajárt, mi igaz a facebookos slágerből. Mint kiderült, a kép valós, a Frozen Planet című dokumentumsorozatából származik. Apró probléma, hogy eredeit környezetében, a BBC 2011-es adásában egészen másfajta leírás tartozott hozzá – például nagyon nem a leggyengébb farkasok mennek elöl.

Ha egy kicsit világosabban szeretné látni a hasonló eseteket, fussa át a listánkat: weboldalak, melyeknek soha ne higgyen el semmit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!