szerző:
Tetszett a cikk?

Ez az új viselhető kütyü sokkal többet tud az egyszerű fitneszkarkötőknél, de kevesebbet, mint az úgymond "mindent bele" okosórák. De szerencsére aki ezt választja, az nem esik vele a két szék között a pad alá.

Az IDC piackutató cég adatai szerint az idei első negyedévében világszerte 25,1 millió viselhető kütyü került forgalomba. A szektort egyértelműen az Apple okosórái uralják, melyekből a jelzett időszakban 4 millió darabot adtak el, majd pedig az elsősorban filléres okos karkötőiről ismert kínai Xiaomi következik a sorban, 3,7 milliós értékesítési mennyiséggel.

A képzeletbeli bronzérem a Fitbité. Az amerikai gyártó a közelmúltban elsősorban fitnesz fókuszú termékei révén vált ismertté. 2017 nyarának végén jött ki a Fitbit első okosóra kategóriás terméke, az Ionic, 2018 pedig már az elérhetőbb árú kistestvérről, a Versáról szól.

Második nekifutás

Az Ionic egy alapvetően jól sikerült termék volt, azonban a – sokkal okosabb órákhoz mérhetően – magas ára, illetve bumfordi formája végül sokakat elriasztott a vásárlástól. A Versa ehhez képest szerényebb árcédulával és letisztultabb formavilággal rendelkezik.

László Ferenc

A lekerekített sarkú négyszögletes formavilág az Apple Watchról lehet ismerős. A készülékház miatt azok tetszését is elnyerheti a Versa, akik a legtöbb hagyományos okosórákat egyszerűen túl nagynak találják. A háromféle színváltozatban, de csak egy méretben készülő eszköz igazi uniszex termék, nők és férfiak csuklóján is jól mutat.

Nem mellesleg a viselése is kényelmes, a cserélhető szíj kellemes tapintású és a komplett szerkezet egyáltalán nem nehéz. Kis idő után szinte már fel sem tűnik, hogy valami folyton ott figyel a kezünkön. A gyári csomagban egy S és egy L méretű szíj található, így szinte mindenki megtalálhatja a maga számítását.

Az 1,34 colos, vagyis 34 milliméteres képátlójú kijelzőtől balra egy, jobbra pedig két gomb található, melyek határozott nyomásponttal bírnak, így a félrenyomás veszélye nem fenyeget. És természetesen maga a kijelző is érintésérzékeny. Tesztünk alapján a szokásos lapozó és egyéb mozdulatok problémamentesen végrehajthatók rajta.

László Ferenc

Milyen a hétköznapokban?

A kéz felemelésére automatikusan bekapcsol a kijelző, de ha esetleg mégsem tenné meg, vagy egyéb helyzetben szeretnénk megtudni a pontos időt, akkor elég rányomni a bal oldali gombra. A színes LCD 300x300 pixeles felbontása elég a korrekt képminőséghez, de ami ennél is fontosabb, hogy az 1000 nites fényerőnek köszönhetően még tűző napfényben is leolvashatók róla a vizuális információk. A háttérvilágítás ideje 10, 15, illetve 20 másodpercre állítható.

A változtatható óralapon megejtett lefelé történő lapozással hívhatók be a legfrissebb értesítések, alulról felfelé lapozva pedig többek közt az akkumulátor töltöttsége, a dátum és a különböző fitnesz adatok érhetők el. A 4x4-es ikonos főmenü eléréséhez az alapképernyőn balra kell lapoznunk, és körülbelül ennyit kell tudni az óra kezeléséről.

László Ferenc

Gyerekjáték egyszerűségű a hétköznapi használat, ráadásul a rendszer gyorsan teszi a dolgát, akadozással szinte egyáltalán nem találkoztunk. Ezenkívül a felhasználói felület ízlésességét sem érheti kritika.

Miket tud?

A Versa tele van pakolva mindenféle szenzorral, így például van benne gyorsulásmérő, giroszkóp, pulzusmérő, magasságmérő, véroxigénszint-mérő és fényszenzor is. Ezek segítségével többféle aktivitás intenzitását és eredményességét képes monitorozni. Ilyen például a séta, a futás, az úszás, a kerékpározás, a súlyemelés, a pilates, a spinning, de még a jóga és a harcművészetek is. A szívritmusra alaphelyzetben 5 másodpercenként mér rá, de ha elindítunk egy sporttevékenységet, akkor másodpercenként vesz mintát a rendszer.

Futás közben a mozgással eltöltött időt, a megtett távolságot és az elégetett kalóriát jelzi az óra, és a pihenők idejére automatikusan megállítja a mérést. Tapasztalataink szerint a megtett lépések számát egész pontosan, enyhén felfelé kerekítve jelzi ki a Versa, ami azt is megmutatja, hogy körülbelül hány emeletnyi magasságot küzdöttünk le.

László Ferenc

A vízállóság tökéletes, tehát ezúttal nemcsak papíron tudja az IP68-at a kütyü, hanem ténylegesen vízbe merülhetünk vele. Akár 50 méter mélyre. Úszás módban a megtett távolságon és az elégetett kalórián kívül azt is rögzíti a rendszer, hogy hány távot úsztunk le a medencében.

Ha hajlamosak vagyunk órákon át mozdulatlanul dolgozni vagy tévézni, jó szolgálatot tehet az időnként mozgásra figyelmeztető jelzés, bár ezt a funkciót mi rövid idő után inkább kikapcsoltuk. Természetesen az alváselemzés sem hiányozhat a repertoárból, reggel részletes grafikonokon elemezhetjük ki éjszakai feltöltődésünket.

László Ferenc

Mire jó még?

Az Android és iOS szoftveres okostelefonokkal Bluetooth 4.0 vezeték nélküli kapcsolatot ápoló Fitbit Versa mobil alkalmazása könnyen áttekinthető és igényesen kialakított. Remek lehetőséget biztosít a fitnesz eredmények kielemzésére, illetve arra, hogy különböző célokat és edzésterveket állítsunk be magunknak.

A gyártó azokra is gondolt, akik gyakran mobiljuk nélkül indulnak sportolni: az óra memóriájában akár hét napnyi részletes mérési eredménynek is jut hely, vagyis extrém esetben elegendő hetente mobilra szinkronizálni az adatokat.

Lehetőség van célként beállítani többek közt a lépésszám növelését, a súly csökkentését vagy az alvás javítását, illetve manuálisan bevihetjük az alkalmazásba, hogy nap közben mikor, mennyi és milyen ételt, italt vettünk magunkhoz. Az alap edzéstervek ingyenesek, a prémium csomag viszont már havi, illetve éves díjjal jár.

László Ferenc

Az alkalmazással rákereshetünk a Fitbitet használó ismerőseinkre, akikkel akár közös kihívásokat is teljesíthetünk. A gyártó szerint azok a felhasználók körülbelül harmadával aktívabbak, akik akár csak virtuálisan is, de ismerőseikkel együtt végeznek valamilyen sporttevékenységet, és ezzel mi nem is vitatkoznánk.

Okosságok

A Versán a gyártó saját fejlesztésű Fitbit OS 2.0 szoftvere fut, ennek előnye az optimalizált működés, viszont hátránya a limitált támogatás. Magyarul ne számítsunk arra, hogy erre a kütyüre olyan sok tartalmat (óralap, app stb.) tudunk majd letölteni, mint egy Apple Watchra, vagy egy Android alapokon nyugvó okosórára.

Az értesítések, így például a bejövő levelek, SMS-ek, Facebook- és Instagram-történések automatikusan bekapcsolhatják a kijelzőt, és érkezésüket vibramotor is jelzi, bár a rezgés nem túl erős, sportolás közben nehezen érezhető. Ébresztéskor viszont elég ahhoz, hogy gyorsan kiverje az álmot a fejünkből.

Hasznos extra, hogy gyors válaszadásra is lehetőség nyílik, amit persze nem úgy kell elképzelni, hogy terjedelmes választ kezdünk pötyögni az órán. A Fitbit okostelefonos alkalmazásban előre definiált rövid válaszüzenetekkel tudunk reagálni a beérkező üzenetekre, az az órán megejtett néhány gombnyomással. A bejövő hívásokat is jelzi az óra, de azokat csak a telefonunkon tudjuk lebonyolítani, vagyis a mikrofon és hangszóró nélküli óra nem használható vezeték nélküli kihangosítóként.

A 2,5 GB belső tárhelyen eltárolhatjuk kedvenc zenéinket, melyek lejátszásához nem kell a mobilunk, csak egy párosított Bluetooth füles. Kár, hogy a zenéket nem lehet mobilról átmásolni az órára, ehhez ugyanis mindenképpen szükség van egy számítógépre és egy arra telepített Fitbit szoftverre. A Deezer már elérhető a Versára, a Spotify viszont tesztünkig még nem érkezett meg a platformra. Az órán ezenkívül többek közt időjárás jelentést, naptárt, valutaváltót, számológépet és elemlámpát is találhatunk. Ez utóbbi a kijelzőt használja erős fényforrásként.

László Ferenc

Wifi van a fedélzeten, mobilnet viszont nincs, mint ahogy a beépített GPS-ről is le kell mondanunk. Utóbbi miatt a rendszer a telefon helymeghatározását használja, vagyis például egy futás korrekt logolásához mindenképpen magunkkal kell vinnünk a mobilunkat is.

A lemerült lítium-polimer akkumulátor 2 óra alatt tölthető fel teljesen, a négy apró csatlakozót felvonultató dokkolót pedig sajnos magunkkal kell vinnünk, ha például egy egyhetes útra indulunk. Ha csak néhány napos utazásról van szó, akkor akár otthon is maradhat a töltő, ugyanis a Versa a gyakorlatban is hozza a gyártó által ígért mintegy 4 napos üzemidőt, sőt, nekünk még 5 napos üzemidőt is sikerült elérnünk vele. Ez sokkal jobb, mint a hagyományos okosórák 1-2 napos használati ideje.

László Ferenc

Ár, konklúzió

+: általánosan jó minőség, kompakt és teljesen vízálló kialakítás, gyors működés, fejlett fitnesz- és alvásfigyelő funkciók, zenelejátszó szolgáltatás, korrekt üzemidő.

: szerény tartalomkínálat, nincs benne GPS, gyenge vibramotor, nehézkes zenemásolás, nem használható kihangosítóként.

Az Ionic többek közt amiatt sem lett túl sikeres, mert 100+ ezer forintot kértek el érte. A Versa árcéduláján viszont már barátibb, 65 ezer forintos összeg olvasható, és ez már önmagában jó kezdet. Ráadásul a Fitbit második okosórája nemcsak olcsóbb lett, hanem összességében véve sokkal kerekebb történet, mint nagyobb tudású testvére.

A kompakt formaterv, a gyors és stabil működés, a rengeteg fitnesz funkció, a más okosórákról ismerős szolgáltatások és a hosszú üzemidő miatt sokak számára szimpatikus választás lehet a Fitbit Versa. A saját operációs rendszer, a szerény tartalomkínálat és a GPS-hiánya ugyan némileg beárnyékolja a remek produkciót, de ezekkel sokan együtt tudnak élni.

Többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni ezekről, kövesse a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!