Balogh Csaba
Balogh Csaba
Tetszett a cikk?

A Facebook szabályzata a kezdetektől úgy szól, leghamarabb 13 éves kortól lehet regisztrálni. A közösségi oldalnál most bejelentették: mostantól betartatják a korhatárt. A szigor nem csak a 13 évesnél fiatalabbakat érintheti rosszul, hanem a velük napközben Facebookon kapcsolatot tartó szüleiket is.

Egy fedett újságíró tevékenysége kellett ahhoz, hogy a Facebook elkezdje komolyan venni a saját maga által hozott szabályokat. A közösségi oldalra történő regisztrációnak – az amerikai törvényeknek megfelelően – már kezdetektől feltétele a legalább 13 éves kor, ám ezt eddig nem vették komolyan. Mostantól már komolyan veszik – miután a Channel 4 brit tévécsatorna egyik újságírója – eredeti foglalkozásáról mit sem szólva – felvételt nyert a Facebook moderátorai közé, majd riportot készített arról, mi is zajlik ott.

A műsorból többek között kiderül: a Facebook moderátorai azt az utasítást kapták, hogy ha valaki egyébként semmi rosszat nem tesz, hunyjanak szemet a megengedettnél fiatalabb kora fölött.

Munka közben a Facebook moderátorai a vállalat esseni központjában.
Facebook

Miután a tévécsatorna közzétette az Inside Facebook: Secrets of a Social Network (A Facebook belülről: egy közösségi hálózat titkai) című riportot, a Facebook közleményben jelezte: ezután komolyan veszik a korhatárt mind a közösségi oldalon, mind az Instagramon.

A közlemény szerint a Facebook moderátorai – az életkorral összefüggésben – két esetben zárolják majd egy felhasználó fiókját. Az egyszerűbb eset az, ha egy Facebook-profilt eleve korhatáron alulinak jelez valaki. Ebben az esetben a közösségi oldal munkatársa átnézi az illető felhasználóhoz tartozó tartalmakat – nem csak a publikus tartalmakról van szó, a Facebook ellenőre természetesen a csak barátoknak szóló kiírásokra és fényképekre is rálát –, és ha azok alapján esélyt lát rá, hogy az illtő 13 éven aluli, akkor zárolja a fiókját. A másik eset az, ha egy felhasználó egészen más dolog miatt kerül a Facebook moderátora szeme elé, például egy szabályzatsértő fénykép vagy spamelés miatt jelentik. Ha a Facebook munkatársa a jelentés vizsgálata közben észleli, hogy az illető valószínűleg túl fiatal, akkor is zárolja a fiókját – akkor is, ha a jelentőnek ez a szempont eszébe sem jutott.

Facebook

A zárolás után az érintett felhasználó nem tud facebookozni. Legközelebb akkor férhet hozzá a fiókjához, ha egy személyazonosításra alkalmas okirattal támasztja alá, hogy legalább 13 éves. (Hogy ellenőrizzék, hogy egy profil mögött valódi ember áll-e, időnként idősebbek személyi igazolványát is elkérheti a Facebook – ennek mentéről ide kattintva olvashat. Sőt, bizonyos esetben meztelen fotó feltöltését is kérheti öntől a Facebook, és erre jó oka van.)

Szintén személyazonosságának igazolását várja el a Facebook attól, aki gyakran próbálja változtatni – egyébként nem túl gyakran változó – születési dátumát. Azonnal igazolnia kell magát (és születési dátumát) annak, aki 18 évnél fiatalabbként 18 évesnél idősebbre próbálja átállítani magát a profilján, illetve aki fordítva próbálkozik.

A mostani, gyakorlati szigorítás gondot okozhat azokban a családokban, ahol a Facebook rendszerén tartják napközben a kapcsolatot, és 13 évesnél fiatalabb családtag is van a csoportban. A közösségi oldalnak ugyan létezik egy kifejezetten (6-12 éves) gyerekeknek szánt alkalmazása, a Messenger Kids jelenleg csak Észak-Amerikában és Mexikóban használható.

Korábban a Lego már indított egy olyan közösségi oldalt, amely lényegében egy gyerekeknek szóló Facebook, megfűszerezve az építőkocka-gyártó saját világával.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!