Próbálja ki: ha ezzel a betűtípussal nyomtat ki valamit, könnyebben megjegyzi majd a szöveget
Főleg az iskolások lehetnek az ausztrál tudósok által készített betűtípus legnagyobb nyertesei, az új font ugyanis segít, hogy a leírt szövegeket könnyebben megjegyezze az olvasó. 400 diákon tesztelték, meglepő eredmény született.
hvg.hu
A legtöbben talán nem is gondolnánk, hogy az elolvasott szöveg megjegyzéséhez bizony a használt betűtípusnak is köze van. Legalábbis erre jutottak az ausztráliai Royal Melbourne Institute of Technology (RMIT) kutatói a Sans Forgetica nevű font tanulmányozása közben.
Egy teljesen új betűtípusról van szó, amelyet az intézmény munkatársai készítettek, és mivel különleges fejlesztésről van szó, több szempontból is eltér a "rendes" betűktől. A vele írt szöveg egyrészt balra dől, másrészt a betűk nem teljesek, ugyanis lyukak vannak köztük, így első pillanatra olyan, mintha egy befejezetlen írással lenne dolga az embernek.
A furcsa kialakítás persze nem a véletlen műve: a kutatók szerint agyunkat sokkal jobban megdolgoztatja a hétköznapitól nagyban eltérő forma, de annyira azért mégsem, hogy rontsa az olvasási élményt. Hatása ugyanakkor mégsem itt, hanem a memória terén érzékelhető: az eddigi eredmények alapján úgy tűnik, hogy a Sans Forgeticával írt szövegeket könnyebb megjegyezni, illetve erre utal a vele végzett kísérlet eredménye.
hvg.hu
A kutatók 400 diákot vontak be az új betűtípussal kapcsolatos tesztekbe. A csoport egyik fele egy megszokott, az Ariallal írt szöveget kapott, a másik azonban már az újonnan létrehozott betűvel írtat használta. Azok a tanulók bizonyultak jobbnak, akik a hagyományos font helyett a Sans Forgeticával készült szöveget olvasták.
Bár láthatóan iskolai körülmények között lehet előnyös a használata, a szakemberek szerint a Sans Forgetica (melynek a neve is különleges, az angol forget, vagyis felejteni igéből ered) nem feltétlenül csak a diákságnak nyújt segítséget. Hétköznapi használatra, például fontos határidőhöz kapcsolódó események, név- vagy születésnapok, családi események részletei ugyanúgy felírhatók vele – és talán könnyebben meg is jegyezhetők.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.