Sajnos nem ritka az olyan eset, amikor csalók valamilyen trükkös módszerrel próbálják rávenni az embert arra, hogy elárulja nekik a bankkártyájához vagy bankszámlájához tartozó érzékeny adatokat, esetleg utaljon pénzt a számukra. Alig egy éve például a Telekom nevével éltek vissza a bűnözők, akik már-már tökélyre fejlesztették a telefonos csalás egyik régóta ismert módszerét.
Akkor egy SMS-csalással trükköztek a bűnözők, amivel 15 ezer forintot csalhattak ki az áldozatoktól, de a trükknek volt egy még fájdalmasabb, 30 ezer forintos változata is. Az ilyen esetek miatt (is) indította útjára október elején a Nemzeti Kibervédelmi Intézet a Kiberhónap nevű kampányt, melynek célja a kiberbiztonsági tudatosság növelése, valamint a támadások típusainak megismertetése.
Ennek apropóján az Országos Rendőr-főkapitányság bemutatott egy hangfelvételt, melyen jól hallani, hogyan próbálja meg becserkészni áldozatát a bűnöző.
A világ legnagyobb, kiberbiztonsággal kapcsolatos képzést nyújtó szerzezete, a KnowBe4 adatai szerint a kiberbűnözők általában olyan e-mailekkel próbálják becsapni a felhasználókat, ami épp az adatszivárgásra, vagy annak veszélyeire figyelmeztet. TOP 5 módszerük között találhatunk jelszófrissítésre emlékeztető levelet, egy állítólagosan feladott csomag szállítási azonosítójával visszaélő e-mailt, de az adatszivárgásról szóló "hivatalos" értesítést is. Az ilyen leveleket és próbálkozásokat némi odafigyeléssel kivédhetjük.
Ha azonban mégis ellopták a személyes adatainkat, érdemes ennek felfedezésétől számított legrövidebb időn belül cselekedni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.