szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) új módon kamatoztatta a kiterjesztett valóság előnyeit: látást adtak vele a vakoknak. Illetve valami olyasmit.

A mai okoseszközök többsége is rendelkezik olyan funkciókkal, amelyek könnyebbé teszik a látássérültek életét. Teljes értékű fejlesztésekről azonban így sem beszélhetünk, hiszen a vakok még nem fognak látni velük. A Caltech újdonsága bizonyos szempontból viszont erre is képes.

Egy különleges, sisakszerű eszközről van szó, amely a kiterjesztett valóságot és a gépi látás (computer vision algorithms) technológiáját kombinálva tapogatja le a viselője előtti tárgyakat, falakat, majd azokat hangokká alakítja. Az ember így pontosan tudni fogja, mi van épp előtte, és azt is, milyen távolságra.

A hasonló fejlesztésekkel ellentétben a Caltech újdonságához nem kell gombokat nyomogatni (kábalek sem lógnak ki belőle), és más eszköz csatlakoztatására sincs szükség. Csupán járkálni kell benne, mintha egy kalapot viselne az ember, minden más teljesen automatikusan történik.

Markus Meister professzor szerint fejlesztésük nagy előnye, hogy bármilyen környezetben, így a szabadban is hatékonyan alkalmazható. Ugyan még tökélesítésre szorul, de ha elkészült, a tudósok szerint minden látássérült biztonságosabb és jobb életminőséghez juthat általa.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!