December 21-e (vagy eseténként december 22-e) az év egyik legkülönlegesebb napja – már ami a természet körforgását illeti. Ekkor van ugyanis a téli napforduló, ami azt jelenti, hogy ekkor van a leghosszabb időn át sötét (ekkor tart a leghosszabban az éjszaka), és ekkor a legrövedebb a nappal is. A téli napforduló után a nappalok ismét hosszabbodni, az éjszakák pedig rövidülni fognak.
Csillagászati-földrajzi szempontból ez az a pillanat, amikor a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugaraitól. Ez gyakorlatilag a csillagászati tél kezdete is, amit még másodpercre pontosan is ki lehet számolni. 2018-ban ez az esemény december 21-én, 22 óra 23 perc 51 másodperckor következik be.
Magyarországról nézve a téli napforduló idején a Nap 19 fok magasan delel, és összesen 8 és fél órán át van fenn. Az északi sarkkörön ez az egyetlen olyan napja az évnek, amikor a Nap nem kel fel, a déli sarkkörön viszont 27 órán át vann fenn: a hivatalos napkelte előtt 1,5, valamint utána is 1,5 órán át.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.