szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A koronavírus-járvány kitörése óta a hivatalos statisztikák szerint a mai napig több mint 1,4 millió fertőzöttet regisztráltak világszerte. Ez meglehetősen magas szám, ám a Göttingeni Egyetem kutatóinak modellszámításai szerint valószínűleg messze nem fedi a valóságot.

The Lancet Infectious Diseases című orvosi szaklapban publikált tanulmány készítői a koronavírus-fertőzés halálozási arányszámát (mortalitását), valamint a halál beálltáig eltelő időt igyekeztek megbecsülni. A Göttingeni Egyetem két kutatója, Christian Bommer és Sebastian Vollmer ezzel összefüggésben vizsgálták azt is, mennyire lehetnek pontosak a világszerte mért fertőzőttségi mutatók. Az eredmény túlzás nélkül nevezhető megdöbbentőnek:

globálisan a koronavírus-fertőzöttek csupán 6 százalékát szűrték ki az országok, így valójában nem 1,4 millió, hanem több tízmillió fertőzött lehet a világon.

A későn, vagy nem megfelelően elvégzett tesztek arra is magyarázatot adnak, Spanyolországban és Olaszországban miért tűnik olyan magasnak a halálozási ráta ahhoz képest, hogy a teljes népesség körében igen alacsonynak látszik a fetőzöttség aránya (1,7 illetve 3,5 százalék). Eközben Németországban, ahol a fertőzés aránya 15,6 százalékos, jóval alacsonyabb a mortalitás.

AFP / Tobias Schwarz

A kutatók becsélese alapján 2020. március 31-én az Egyesült Államokban már 10 millió, Spanyolországban 5 millió, Olaszországban nagyjából 3 millió, az Egyesült Királyásgban pedig 2 millió fertőzött lehetett. Csak összehasonlításként: a hivatalos adatok azon a napon 900 ezer fertőzöttet mutattaka világ összes országában, együttvéve.

A különbség nem (vagy nem csak) a világ államainak és hatóságainak itt-ott esetlegesen szándékos torzításából adódik. A legjobb indulatot és szakmaiságot feltételezve is, egyszerűen szinte lehetetlen minden fertőzöttet felkutatni, főleg úgy, hogy a koronavírusos emberek jelentős része teljesen tünetmentes, vagy csak téli-tavaszi időszakban egyébként is szokásos, nagyon enyhe tüneteket mutat.

[A magyar koronavírus-térkép – és ami abból következik]

Vollmer szerint kutatásuk eredményének fontos üzenete van:

a kormányoknak és a döntéshozóknak nagyon óvatosan kell eljárniuk akkor, amikor a járvány megállítása érdekében hozott szigorú intézkedéseken enyhíteni akarnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!