Az EU főtudósa állítólag az után mondott le „önként”, hogy felkérték a távozásra

Miután szerdán meglepetésszerűen lemondott Mauro Ferrari, az Európai Kutatási Tanács (ERC) elnöke, megszólalt a testület is, amely szerint az olasz-amerikai kutató a valóságban azért távozott, mert a tanács tagjai felszólították erre. A botrány sokat árthat az uniónak.

  • hvg.hu hvg.hu
Az EU főtudósa állítólag az után mondott le „önként”, hogy felkérték a távozásra

Hosszú listát közölt az ERC, amelyben felsorolta, miért távozott tisztségéből a januárban posztjára helyezett Ferrari, aki a Financial Times című brit üzleti lapnak azzal indokolta döntését, hogy az EU-tagállamok nem működnek együtt a koronavírus-járvány elleni harcban, s ezért csalódott az unió válaszában. A tudós, aki nyilatkozatával alátámasztotta azok érveit, akik szerint az EU nem megfelelően kezeli az egészségügyi válsághelyzetet, maga is elismerte, hogy feszültségek voltak az ERC-n belül, viszont azt állította, hogy ezek amiatt alakultak ki, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke személyesen őt kérte fel a közös védekezési stratégia kidolgozására.

Az ERC szerint viszont Ferrari egyáltalán nem értette meg a testület működési elveit, emellett nem vett részt több fontos ülésen, s ahelyett, hogy képviselte volna a tanács álláspontját, értékes időt vesztegetett el hosszas amerikai tartózkodásával. A közlemény azt is felrótta az olasz tudósnak, hogy magánkezdeményezésekkel állt elő az Európai Bizottságban és arra használta fel pozícióját, hogy a tanács tagjaival folytatott konzultáció nélkül saját elképzeléseit próbálja elfogadtatni. „Ferrari több egyéb feladatot is ellátott, ezek egy része tudományos, másik része pedig kereskedelmi alapú. Ezek sok energiáját és idejét foglalták le, és több alkalommal ezek elsőbbséget élveztek az ERC-ben vállalt feladatok előtt” – áll a közleményben, amely szerint az ERC aktív tagjai már március 27-én felszólították az olasz professzort a lemondásra.

Az ERC azt is hangsúlyozta, hogy azért nem támogatta Ferrari azon javaslatát, amely szerint az ERC finanszírozzon egy a koronavírus-járványra vonatkozó különálló programot, mert ez nem ennek a testületnek a feladata, s mert az Európai Bizottság Kutatási és Innovációs Igazgatósága, amellyel szoros kapcsolatban áll a kutatási tanács, a megfelelő csatornák felhasználásával már megkezdte több új program kidolgozását. „Sajnálattal vettük Ferrari professzor nyilatkozatát, amely finoman szólva is takarékoskodik az igazsággal” – olvasható a közleményben.

A Science Business nevű hírportál szerint az ERC azért választotta meg Ferrarit a testület élére, mert azt akarta, hogy egy sikeres kutató, aki kívülről látja a tanács működését, élénkítse fel a szervezet munkáját. „Ferrarival viszont többet kaptak, mint amire számítottak” – írta a lap, amely szerint az Európai Parlament egyik német tagja, Christian Ehler, így kommentálta Ferrari tündöklését és bukását: „Egy négy hónapos dicsőséges félreértés: egy nagyszerű tudós és vállalkozó aki nem tudja, mit jelent az ERC elnöki tisztsége”.

Hasonlóan vélekedett a párizsi Sorbonne elnöke, Jean Chambaz is, aki szerint Ferrari nem volt az EU főtudósa. „Nem az volt a feladata, hogy megoldja Európa gondjait. A tanács ülésein kellett volna elnökölnie, és képviselnie kellett volna a kollektív döntéseket”– magyarázta a tudós.