szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Richter-skála szerinti 6,4-es erősségű földrengés Magyarországon is érzékelhető volt.

Megváltozott a földfelszín a december 29-i horvátországi földrengés következtében a Geo-Sentinel Kft. blogjegyzése szerint. A magyar szakemberek az Európai Űrügynökség (ESA) Sentinel-1A nevű műholdjának adatai alapján egy gyorstérképet készítettek, amely a földmozgás következtében történt felszíni deformációt mutatja.

A változás maradandó.

A Richter-skála szerinti 6,4-es erősségű földrengés epicentruma a horvát fővárostól, Zágrábtól nagyjából 50 kilométerre délkeletre volt, hatását pedig Magyarországon is érezni lehetett. „Ekkora rengés a térségünkben rendkívül ritka, lényegében a közvetlen környezetünk tektonikáját és a reológiáját tekintve a lehetséges maximumhoz közeli nagyságot képviseli” – írják a Geo-Sentinel Kft. oldalán.

A horvátországi katasztrófa következtében hét ember vesztette életét, közel száz helységben keletkezett komoly anyagi kár. A földmozgás erősségét jól mutatja, hogy Petrinja kisváros egyes részei romba dőltek. Emellett Magyarországon is legalább százmillió forintos károkról számoltak be a biztosítók – írták a kutatók.

Színskála érzékelteti a deformáció mértékét.
Geo-Sentinel Kft.

Az európai Copernicus földmegfigyelési program Sentinel-1 radarműholdpárosának észlelései a kutatók szerint lehetővé teszi a felszínmozgások követését is. Az interferométeres módszer lényege, hogy „a rengés előtt és után ugyanazon terület fölött végzett radarmérések fázisinformációjából előállítható az elmozdulás rendkívül részletes és pontos térképe”.

Mint írták, a Sentinel-1A műhold a felszálló (azaz délről északi irányba tartó) pályaszakaszán a földrengést követő napon, december 30-án repült el a terület felett. A fázisadatok interferometrikus összehasonlítását a katasztrófa utáni napon és 12 nappal korábban, a december 18-án végzett észlelések alapján készítették. „Később, a másik repülési irányban végzett műholdas radarmérések alapján lehetővé válik majd az elmozdulások térbeli komponenseinek még pontosabb meghatározása is” – vélik a kutatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!