szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha a törzsek nem is haltak ki, az eltűnésük megkönnyíti a tudósok számára az influenza elleni vakcinák fejlesztését.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Kutatók szerint elég valószínű, hogy a koronavírus-járvány nyomán életbe lépő korlátozások (így például a távolságtartás és a kötelező maszkviselés) az influenzavírusok két törzsét is kipusztították. A Gizmodo azt írja, hogy a szakértők 2020 márciusa óta sem a H3N2 egyik kládjával (csoportjával), sem az influenza B egyik ágával (Yamagata) nem találkoztak, pedig mindkettő gyakori törzsnek számít(ott).

Az influenzaszerű megbetegedések száma a világjárvány során világszerte meredeken zuhant. A kutatók szerint bizonyos törzsek ettől még létezhetnek, de ennek ellenkezője is elképzelhető.

Florian Krammer, a New York-i Mount Sinai School of Medicine virológusa azt mondta, ha a törzsek nem is haltak ki, az eltűnésük megkönnyíti a tudósok számára az influenza elleni vakcinák fejlesztését. A kutatóknak ugyanis minden évben előrejelzéseket kell készíteniük arról, hogy várhatóan mely influenzatörzsek jelentenek majd problémát. Azzal viszont, hogy a két gyakoribb is kikerült a képletből, a vakcinafejlesztők könnyebben tudnak dönteni, hogy mely törzsekre koncentráljanak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!