szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Regeneron nevű amerikai cég antitestkoktélja a súlyosabb állapotban lévő koronavírusos betegeknek jelenthet segítséget. Az első nagyobb kutatás alapján működő terápiáról van szó, de egyhamar nem fog elterjedni.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Brit kórházakban végzett vizsgálat szerint a Regen-Cov sok olyan koronavírusos beteg életét mentette meg, akiknek a szervezete nem tudott antitesteket termelni a kórokozó (SARS-CoV-2) ellen – írta a The Economist arról az új terápiáról, amelyet a New York állam északi részén működő Regeneron fejlesztett ki.

Egy antitest-terápiáról van szó, amely két monoklonális antitest, a casirivimab és az imdevimab kombinációjából áll. Az antitestek olyan immunrendszeri fehérjék, amelyek a kórokozókat rájuk tapadva igyekeznek hatástalanítani. A casirivimab és az imdevimab a koronavírus tüskefehérjéjének különböző helyeihez kötődik, megakadályozva, hogy a vírus bejusson a sejtekbe, és megfertőzze azokat.

Különös gyógyszer, amely jó lehet a koronavírus ellen

Hamarosan meglesz a koronavírus ellenszere? A kutatások ezt sugallják, de még sok a bizonytalanság.

A The Economist szerint a hasonló antitest-terápiák eddig nem szolgáltak meggyőző bizonyítékkal a széles körű alkalmazásuk mellett, de a Regen-Covval elért eredmények miatt ez rövidesen megváltozhat. Az idevágó kutatásba – 2020 szeptembere és 2021 májusa között – 9785 kórházi beteget vontak be szerte Nagy-Britanniából. Az eredmények alapján a normál kezelést és a kúrát is kapó csoportban 20 százalékkal többen maradtak életben, és a terápia a kórházban töltött időt is csökkentette. Igaz, nem sokkal:

azok, akik a normál kezelést kapták, átlagosan 17 napot feküdtek bent, míg azok, akik az újabb fajta „koktélt”, 13-at.

A Regen-Cov ugyan már megkapta a sürgősségi engedélyezést az Egyesült Államokban (a korábbi elnököt, Donald Trumpot is kezelték vele), Brazíliában, Kanadában, az Európai Unióban és Indiában is, de a világ sok részén még csak most kezdenek kísérletezni vele. Ha az engedélyezés számos más országban meg is történik, a gyógyszerhez való hozzáférés így is korlátozott marad. Ennek oka, hogy a hozzávalókat nehéz beszerezni, illetve hogy az előállításukat végző létesítményekből kevés van. A The Economist szerint a kezelés emiatt rendkívül drága, amit a legutolsó beszerzések is igazolnak:

az Egyesült Államok például a hozzá került 1,25 millió adagért több mint 2,6 milliárd dollárt fizetett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!