Az oroszok szinte minden eddiginél nagyobb tempóban nyomulnak előre, amikor Trump végre távolodni látszik Putyintól
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
Meglepő eredménnyel zárult egy Egyesült Királyságban készült vizsgálat: a fiatalkori dohányzásnak generációkon átívelő hatása lehet.
Azt ma már senki sem vitatja, hogy a cigarettázás nem tesz jót az egészségnek, különösen akkor, ha ezt egészen fiatal korban kezdi valaki. Annál meglepőbb viszont a Bristol Egyetem felfedezése, amely szerint még a dédunokák is megérzik a korábbi káros szenvedélyt.
Az egyetem epidemiológusa, Jean Golding évekkel ezelőtt ásta mélyre magát e témában. Már 2014-es elemzésében is kimutatta, hogy amennyiben egy fiú még 11 éves kora előtt kezd dohányozni, akkor a fia nagyobb valószínűséggel lesz elhízottabb serdülőkorában, és az átlagos derékkörfogata is meghaladja a társaiét. A kutatók szerint ez egy ritka példája a nem genetikai örökségnek.
A további vizsgálatokból viszont kiderült, hogy az említett jelenség tovább terjed generációkon át, és akár a dédunoka is érintett lehet. Ha az apai nagyapa a kamaszkora előtt kezdett cigizni, akkor a lányunokáinál várható a túlzott zsírtömeg megjelenése, amikor azok kamaszok lesznek. Mi több, a lány dédunokáknál is hasonlót tapasztaltak, amennyiben anyai ágon kezdett el korán dohányozni a dédpapa. A kutatók szerint még akkor is megfigyelhető hasonló hatás, ha a közbenső generációk nem dohányoztak 13 éves koruk előtt, azaz – a szakemberek szavaival élve – bizonyított a generációkon átívelő, úgynevezett transzgenerációs hatás.
Az egyik ok, amiért a gyerekek túlsúlyossá válnak, nem annyira a jelenlegi táplálkozásukkal és testmozgásukkal magyarázható, hanem az elődeik életmódjával – írják a kutatók a Scientific Reports folyóiratban. Azt azért elismerik, hogy a jelenlegi elemzésüknek vannak korlátai, elsősorban az, hogy a válaszadók nem mindig emlékeznek pontosan szüleik, nagyszüleik, dédszüleik gyerekkorára. Emellett az is elképzelhető, hogy a tanulmányban elemzett, a pubertás kor előtt dohányzók genetikailag is hajlamosabbak voltak az elhízásra, ami csak egy későbbi generációban jelent meg.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos kérdésekkel is foglalkozó Facebook-oldalát.
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Gary O’Donoghue éppen aludt, amikor az elnök stábja visszahívta egy elhalasztott interjú után.