
Megjöttek a Samsung idei legizgalmasabb telefonjai
Egy kagylóként kinyitható és egy könyvként becsukható telefont is bejelentett ma a Samsung. A Galaxy Z Flip4 és Fold4 mobilok láttán úgy tűnik, a gyártó több ponton is hallgatott legtöbbet költő felhasználóinak visszajelzéseire. Ráadásként új okosórák is érkeztek, és egy továbbfejlesztett fülhallgató is.
Három éve igen furcsa újdonságként került piacra, mára egyre többen hozzászoktak a látványhoz, hogy vannak telefonok, amik a képernyőjükkel együtt hajlanak. De annyira azért nem szokványos a dolog, hogy ne idézze elő bármely társaságban a „megfoghatom?” jelenséget. Tudják ezt a Samsungnál is, ennek jegyében a márka innovatív víziójának kézzelfogható bizonyítékaiként hivatkoznak Galaxy Z sorozatuk legújabb darabjaira, a ma bemutatott Flip4 és Fold4 készülékekre.
A 2019-es revolúció után ez most evolúciós kör lett. A kisebbik, olcsóbbik és valamivel szerényebb képességű modell ezúttal is az új Flip lett, és idén is ez a telefon lehet mind kívánatosabb, mind elérhetőbb nagyobb tömegek számára.

A tavalyi modellhez képest a Flip4 készülékháza még kompaktabb, a készülékház hosszából és a zsanérból is sikerült 1–1,5 millimétert lefaragniuk a dél-koreai formatervezőknek. A képernyőméret nem változott, a csökkentést az előlap haszontalan területe, a műanyag káva mérséklésével sikerült elérni.

A mobil becsukott állapotában látható külső kijelző nagyobb (1,9 hüvelykes helyett 2,1 hüvelykes) színesebb, aktívabb és személyre szabhatóbb lett – illetve megjelenése egységbe hozható a nagy képernyő stílusával –, de ennél sokkal érdekesebb, hogy végre valódi funkciók kerültek ki rá. A Flip3 esetében leginkább csak tájékozódni lehet a kis képernyőről, a bejövő hívás lekezelésén túl igazából csak a zenevezérlés megoldható.

A Flip4 esetében a teljes szöveggel látszó üzenetek és egyéb értesítések esetén is van mód reagálásra: a gyors válaszok emojikkal, előre rögzíthető konzervszövegekkel, vagy akár diktálással is küldhetők. Kikerült a képernyőre több fontos vezérlőgomb is: a hangerő, a fényerő, a wifi, a bluetooth és a zseblámpa is kapcsolgatható a mobil kinyitása nélkül, illetve repülőgép üzemmódba is helyezhetjük a telefonunkat. Szintén a külső képernyőcske előnyére vált, hogy három telefonszámot kitűzhetünk rá, tulajdonosaikat szintén a készülék szétnyitása nélkül felhívhatjuk. Az említett funkciók mindegyike ujjlenyomat- vagy arcazonosításhoz köthető.
Fejlesztettek a mérnökök a kamerán is. A Flip3 egyik gyengesége, hogy ha nem tökéletesek a fényviszonyok, akkor szörnyű fotókat készít – ez a felhasználói visszajelzés egészen biztosan eljutott Dél-Koreába is. A gyártó szerint az új szenzornak és a jobb képfeldolgozásnak köszönhetően a Flip4-essel szebb képek lőhetők este is. Hasonlót ígér a Samsung az éjjel felvett videók esetében is. Minderről hátul egy optikai képstabilizátorral ellátott 12 megapixeles főkamera (f/1.8) és egy szintén 12 megapixeles (f/2.2) ultraszéles látószögű egység gondoskodik. A szelfikamera 10 megapixeles (f/2.4).

A készülék kialakítására rájátszva ezúttal is ígér apró okosságokat a Samsung, melyek úgy foglalhatók össze, hogy becsukott telefonnal, a külső képernyőt nézegetve is lehet szelfiket, videókat készíteni. És persze a félig kinyitott telefont magunk elé „ültetve”, Flex Mode-ban is. Ha a derékszögbe nyitott telefont oldalt fordítva fogjuk a kezünkbe, akkor pedig egy régi, klasszikus kézikamerát mímelhetünk vele – ez egyelőre inkább egy jó gegnek tűnik, mintsem hasznos megoldásnak.

Az már hasznosabb lehet, hogy a kifejezetten magas képernyő szigorúan képletesen értett „megtörésével” két alkalmazást is megnyithatunk és követhetünk egyszerre, vagy pedig egy appot használhatunk úgy, hogy a kijelző felső felén fut a lényeg (például YouTube esetében ott megy a videó), az alsó felét pedig érintőpadként használjuk, akárcsak egy laptopnál. Az ilyesmi funkciókhoz az appfejlesztők részéről is szükséges a támogatás, de a Samsung ígéri: minden eddiginél jobban optimalizálja a készülék rendszere is a különleges képernyőfunkciókat még nem támogató programokat.
Az új modellhez új processzor dukál, a Flip4-ben már a 4 nm-es csíkszélességű Snapdragon 8+ Gen 1 dobog, melynek főmagja 2,84 GHz-esről 3,19 GHz-esre gyorsult. A grafikáért Adreno 660 helyett idén már Adreno 730-as GPU felel.

A Flip3-ban lévő 3300 mAh-es akku a Flip4-ben 3700 mAh kapacitásúra hízott. A változástól senki álla nem fog leesni, de az új modell egy picit enyhíthet a Flip3-tulajdonosok gyakori panaszán, miszerint nagyon kevés ideig bírja töltés nélkül a mobil.
Hogy az üzemidő végül is mennyivel nő, azt gyakorlati tesztünk során vizsgáljuk majd. Hosszát ugyanis nemcsak a 10 százalékos akkuhizlalás befolyásolja, hanem a tavalyinál alacsonyabb fogyasztású chip, no meg a továbbfejlesztett képernyőtechnológia is.
Amikor lemerül a Flip, akkor végre nem 15, hanem 25 Wattal tölthető. Ez egyrészt még mindig jóval lassabb, mint azok a 66–100 Watt körüli rendszerek, amiket már középkategóriás modelljeikben is kínálnak a kínai gyártók, lásd például Honor, Huawei, Xiaomi. Másrészt mégiscsak fontos előrelépés, melyről a Samsung azt ígéri, 30 perc alatt félig tölthető az aksi.
A Samsung Galaxy Z Flip4 grafitszürke, rózsaarany, lila és kék színekben lesz elérhető. De ahogy a Samsung hűtőgépeiből, a Flip4-ből is lesz Bespoke Edition, azaz a gyártó weboldaláról az előlap, a hátlap és a zsanér színének variálásával összesen 75 különféle színkombinációban lesz rendelhető a készülék.
A nagyobb dobás, egyszersmind a Samsung idei legizgalmasabb telefonja a Fold4.

Ennél is sikerült elérni némi méretcsökkentést a Fold3-hoz képest, de ennél sokkal, de sokkal jobban hangzik az, hogy az arányok is változtak. Aki próbálgatta már a Fold-széria eddigi modelljeinek bármelyikét, az tudhatja, hogy összecsukva egy majdnem jól használható telefonról van szó. Majdnem. Ennek oka, hogy a kinti, 6,2 hüvelykes képernyő szép magas, de az átlagos mobilok szélességének közelébe sem ér. Ezért szokatlan a látványa, de ami még rosszabb, gépeléskor annyira egymás hegyén-hátán vannak a billentyűk, hogy óhatatlanul is folyamatosan mellényom az ember. A 24,5:9 arány helyett a Fold4 már 23,1:9 arányt kínál, ami másképpen kifejezve egy kevésbé magas, ám szélesebb képernyőt jelent. Hogy az a plusz 2,7 milliméternyi szélesség mennyivel teszi kényelmesebbé a használatot, az majd akkor derül ki, ha néhány napon át nyúzzuk az eszközt. De az első kézbevételünk alapján jónak tűnik, lehet, hogy a Fold4 már tényleg teljes értékű és kényelmű telefon lesz akkor is, ha becsukva használjuk.
Míg az első Fold 276 grammot nyomott, a Fold2 a több-jobb hardverelem miatt már 282 grammos lett. A Fold3 271 grammja után a Fold4 már csak 263 grammos. Így aztán még mindig jobban lehúzza a zsebet, mint egy átlagos telefon – de persze nem is egy szokványos kivitelű telefonról beszélünk.

Merthogy a külső 6,2 hüvelykes képernyő csak a kezdet, a Fold4 esetében is az a legizgalmasabb rész, ha könyvként kinyitva a felhasználó elé tárul a 7,6 hüvelykes nagy képernyő. Ennél is megváltozott a képarány, itt 3 milliméterrel szélesebb vászon fogadja a látogatót.
Természetesen a Fold4-re is igaz, amit a Flip4 Flex Mode-jánál, azaz félig nyitott állapotánál említettünk, annyi különbséggel, hogy itt minden sokkal nagyobb. Így aztán mind a képernyő felső fele, mind az alsó teljesebb értékűként nézhető vagy nyomogatható. Amiben viszont a Flipeknél dimenziókkal jobbak a Foldok, az a teljes képernyős munka. A hatalmas, táblagépeket idéző kijelző bal oldalán ott lehet e-mailjeink sora, míg a jobb hasábban olvashatjuk az éppen kiválasztott levelet. Egy Google Meet videohívás közben akár hat résztvevő képe is jól látható méretben kerül a felhasználó elé.
Az eddigi Foldokat használók számára remek hír: a Samsung végre meggyőzte a Facebookot, hogy optimalizálja alkalmazását a nagy képernyőre, melynek köszönhetően a Fold4-en sem a Facebook, sem a Messenger nem úgy néz ki, mint egy nadrágját kinőtt óvodás. Apróság ez, de hatalmasat dob a felhasználói élményen.
Az említett két app egyébként egymás mellé betöltve, egyszerre is használható, de ez természetesen bármely két alkalmazásra igaz. Sőt, háromra is, a Fold4 képernyőjén három app is kényelmesen elfér és követhető egyszerre.

A számítógépeken megszokott módot idéző megoldás, hogy a képernyő aljára kitehetünk egy ikonsávot, ahonnan bármely képernyőállás mellett gyorsan elindíthatjuk kedvenc programjainkat.
Ez is a produktivitást segíti, és szintén ilyen téren jöhet jól az S Pen-támogatása. A jegyzetelésre, rajzolásra és más hasonlókra használható érintőtollnak nem alakítottak ki helyet a készüléktestben, hanem a Samsung által kiadott, direkt tollviseléshez kialakított mobiltokokban tárolható.

A Fold3 kameráján is volt mit továbbfejleszteni, és ezen a vonalon is jobban sikerült, mint a Flipeknél. A Fold 4 főkamerája 50 megapixeles, mellé jár a 12 megapixeles ultraszéles egység, valamint a 3-szoros optikai, 30-szoros hibrid zoomolásra képes 10 megapixeles modul. Ezek vannak a hátlapon. Az előlapi képernyő tetején egy 10 megapixeles (f/2.2) kamera található, míg a nagyra nyitott képernyő jobb felső sarkába a korábbi modellnél jobban sikerült a kijelző alá elrejteni a 4 megapixeles (f/1.8) szelfikamerát. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amikor épp nem fotózunk vele, hanem csak a képernyő azon részén jelenik meg kép vagy szöveg, akkor kevésbé feltűnő, hogy valami nem stimmel arrafelé a képernyőn.
A Samsung a Fold4 esetében is jobb éjszakai képeket ígér, valamint komolyabb képstabilizátort. Hogy a gyakorlatban mire képesek a kamerák, arról tesztelés után tudunk majd beszámolni.

A Fold4 processzora is a Flip4-nél már említett egység, viszont míg a Flip4-nél 8 GB RAM segíti a munkáját, a Fold4-ben már 12 GB RAM.
A Fold-sorozat új modelljénél akkumulátoros változásról nincs hír, a telep kapacitása most is 4400 mAh. Üzemidőbéli változást tehát csak a többi hardverelem alacsonyabb fogyasztása hozhat, no meg az a nem elhanyagolható tény, hogy ha becsukott állapotban, a külső képernyőt használva kényelmesebb lesz a mobil, akkor talán kevesebb időn át üzemelhet a benti, jóval többet fogyasztó kijelző.

Wifi 6, Bluetooth 5.1, Android 12 és vízállóság a Flip4 és a Fold4 esetében is egyaránt adott.
Magyarországon a Galaxy Z Fold4 256 GB-os kivitelben 780 ezer forintért kerül piacra, az 512 GB-os változat 840 ezer forintos, az 1 TB-os 945 ezer forintos áron.
A Galaxy Z Flip4 és a Galaxy Z Fold4 mától előrendelhetők. A készülékek augusztus 26-án a kerülnek a boltokba.
Kaptunk egy fülest: eljött a Samsung órája
Két új telefonja mellé két órát és egy vezeték nélküli fülhallgatót is bemutatott mai sajtóeseményén a Samsung.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.