szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Berkeley Labnál egy speciális labort hoztak létre. Ez lett az A-Lab, ahol a munka legnagyobb részét gépek végzik, és ami így 100-szor hatékonyabb lett, mint a hagyományos laborok.

A jövőben jóval rövidebb ideig tarthatnak bizonyos kutatások, főleg akkor, ha elterjed az amerikai Lawrence Berkeley National Laboratorynál felépített új rendszer. Yan Zeng és csapata egy olyan anyagkutató laboratóriumot épített fel, amelyben robotok végzik a munkát, a mesterséges intelligencia pedig rutinszerű döntéseket hozhat.

Mivel az egész rendszer a robotokra épül, a munka a nap 24 órájában folyhat, így az eredmények százszor gyorsabban jöhetnek, mint eddig – írja az Interesting Engineering.

Az A-Lab néven emlegetett új laboratórium 55,7 négyzetméter területű, amiben három robotot és nyolc kemencét helyeztek el. Az építményt 2022-ben kezdték el felhúzni, és egy év leforgása alatt sikerült befejezni a projektet.

Az A-Lab feladata olyan új anyagok előállítása, amelyek felhasználhatók egy sor területen, például napelemek vagy üzemanyagcellák megépítésére. A kutatók már régóta használnak arra algoritmusokat, hogy a fejlesztést felgyorsítsák, ám a tesztelés folyamata eddig szűk keresztmetszetet jelentett, ami jelentősen lassította a kutatásokat. Most azonban ezt robotizálták, ami a munkafolyamat említett százszoros gyorsítását teszi lehetővé.

A kutatók megmondják a mesterséges intelligenciának, hogy milyen anyag kifejlesztése a cél. A robot ezután leméri és összekeveri a lehetséges összetevőket. A keveréket tartalmazó tégelyt ezután a robot egy kemencébe küldi, ahol 1200 Celsius-fokra hevíti, miközben szükség szerint gázokat adhat hozzá. A mesterséges intelligencia irányítja a teljes folyamatot: beállítja a reakció összetevőit és feltételeit a kívánt eredmények szerint.

Az anyagot ezután egy tégelyre helyezik, ahol különféle módon megvizsgálják, az eredményeket pedig a mesterséges intelligencia kapja meg. Az adatok alapján a rendszer eldöntheti, hogy milyen módon kellene módosítani a folyamatot a kívánt eredmény elérése érdekében.

A kutatók jelenleg a rendszer finomhangolását végzik el, hogy a rendszer a leghatékonyabb módon működjön.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(Kiemelt kép: Marilyn Sargent / Berkeley Lab)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!