szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy japán kutatócsoport arra derített fényt, hogy az F1-es autóversenyzők jellemzően a pálya egy meghatározott, biztonságos szakaszán pislognak.

A pislogás olyan természetes és gyors folyamat, hogy az ember általában észre sem veszi. Egy Forma–1-es pilótának azonban ezt is érdemes kontrollálnia, hiszen az akár 354 km/h sebességgel száguldó versenyautó vezetőjének egyetlen pillantás nagyjából 20 méter távolság megtételét jelenti. Vagyis ekkora útszakaszon úgy megy keresztül, hogy közben nem látja, mi történik előtte.

Ez elsőre talán nem tűnik soknak, ám mivel az ember percenként akár 30-szor is pisloghat, egy F1-es versenyző esetében ez akár 595 méternyi kontrollálatlanul haladást jelent.

Ryota Nishizono, a japán NTT Communication Science Laboratories idegtudósa szerint emiatt a pilóták csak a pálya egy bizonyos pontján szoktak pislogni. Ehhez általában a legkevésbé veszélyesnek ítélt pályaszakaszt választják – derül ki az iScience című tudományos lapban közölt tanulmányból.

Tudósok valamelyest visszahozták az életbe egy ember szemét a halál után

Amerikai kutatók egy csoportja képes volt orvosi műszerekkel érzékelhető jeleket mérni elhunyt páciensek retinasejtjeiben.

A szakember egy japán Formula-csapattal közösen három pilóta sisakjára szerelt fel kamerát, hogy aztán egy Formula-pályán összesen 304 körön keresztül figyeljék a pislogásukat. A kutatók azt találták, hogy a pilóták sebességváltás vagy kanyarodás közben nem pislogtak, egy biztonságosnak ítélt útszakaszon azonban igen.

A kutatók szerint mindebből az következik, hogy a pislogás nem csupán a szem megnedvesítésére szolgál, hanem a viselkedéshez kapcsolódó tevékenységről van szó. Legfeljebb ezt kevésbé vesszük észre a hétköznapokban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!