szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egyik leggyakoribb telefonos probléma a beázás, és a nyári szezonban sokakkal megtörténik ez a szerencsétlenség. A probléma orvosolásával kapcsolatban rengeteg otthoni módszer és káros tévhit kering az interneten.

Normális esetben az áram csak a nyáklap előre meghatározott útvonalain át mozoghat, de ha a készülék beázik, össze-vissza kezdenek az elektronok száguldozni a készülékben. Nagyon szerencsés esetben a nedvesség elpárolog, de a készülékben akkor is maradandó károk keletkezhetnek, mert a kicsapódó só és a keletkező rozsda rövidzárlatot képez az egymáshoz rendkívül közel futó áramutak között. Ebből következik, hogy a legfontosabb teendő, hogy beázás esetén mielőbb áramtalanítsuk a telefont: a minimum egy kikapcsolás, de amelyik készüléknél ez lehetséges, érdemes kivenni az akkumulátort is – összegez az Emlékmentő Digitalizáló Stúdió.

Ha sikerül is kiszárítani a mobilt a kétes, netes praktikákkal (rizsbe temetés, hajszárítózás, radiátoron pihentetés), a kicsapódó sók valószínűleg visszamaradó rövidzárlatot okoznak majd. Az ilyen zárlatok végzetes impulzust adhatnak a memóriának (teljes adatvesztés), megolvaszthatnak csatlakozókat, vagy akár az akkumulátor felfújódásához is vezethetnek.

Pixabay / Surprising_Shots

„Rengeteg házi módszer kering az interneten arról, hogy lehet visszahozni egy elázott készüléket a biztos halál torkából, ezeknek a többsége sajnos többet árt, mint használ, sőt néha egyenesen veszélyesek is” – véli Forgács András, az Emlékmentő Digitalizáló Stúdió mobil adatmentési szakembere, aki öt olyan dolgot is említett, melyeket érdemes elkerülnie annak, akinek fontos a telefonja.

A bekapcsolás és a töltőre helyezés nemcsak garancia a végső kegyelemdöfést megadó zárlatra, de nagyon balesetveszélyes is. A szakértő szerint akár a felhasználó is áramütést szenvedhet, de a készülék akkumulátora is komolyabb veszélyforrássá válik.

A nyomogatással csak még több vizet pumpálhatunk oda, ahova nem kellene.

A rázogatástól és ütögetéstől nem lesz kevesebb víz a készülékben, viszont jól szétterjed mindenütt benne.

A fújkálással szintén vizet juttathatunk a telefon még ép részeibe.

A hajszárítózással befújt forró levegővel ugyan elpárolog a víz, de jó eséllyel a házból nem tud majd távozni, sőt gőzként még mélyebbre hatol majd.

Életmentés közben süllyedt el egy brazil férfi iPhone-ja - egy héttel később megtalálták a tó mélyén, és utána jött a meglepetés

Messze túlszárnyalta az Apple által ígérteket vízállóság terén egy iPhone 11, mely hét méteres mélységben, egy hétig volt egy tó fenekén Brazíliában.

Forgács András szerint annak is érdemes óvatosan kezelnie a telefonját, aki úgy tudja, hogy a mobil vízálló. Az elektromos készülékek csepp- és porállóságát meghatározó standardok speciális, laboratóriumi körülmények között vizsgált esetekre vannak meghatározva, például meg van adva, hogy milyen szögből, milyen erősségű és típusú vízsugár éri a telefont a teszten. Egy kevésbé jól szigetelt telefon esetén bőven elég, ha töltőcsatlakozóval felfelé zsebbe helyezett telefon tulajdonosát elkapja egy nyári zápor.

A szakértő szerint a legfontosabb az azonnali áramtalanítás után a SIM- és memóriakártya eltávolítása, a víz papírtörlő segítségével történő felitatása, a többit azonban már érdemes szakemberekre bízni. És még mielőtt megtörténne a baj, érdemes aktiválni a biztonsági másolat rendszeres készítését, illetve a legfontosabb fájlok felhőben tartását. Ha ez nincs így, akkor később az adatmentés nem lehetetlen, de költséges küldetés lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!