szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A NASA 3D-nyomtatással készített olyan életteret, amilyenhez hasonlóban majd a Marson dolgozó tudósok is élni fognak. A cél, hogy kiderüljön, milyen fizikális és mentális kihívásokra kell felkészülniük a majdani telepeseknek.

Vasárnap óta négy önkéntes él abban a mesterségesen létrehozott környezetben, amellyel a marsi körülményeket igyekeznek szimulálni. A következő 378 napban itt fognak lakni, dolgozni, kikapcsolódni az alanyok.

A NASA négy embert választott ki arra, hogy részt vegyen a programban: Kelly Haston kutatót, Ross Brockwell mérnököt, Nathan Jones sürgősségi orvost és Anca Selariut, az amerikai haditengerészet mikrobiológusát. A szervezet még 2021-ben írt ki pályázatot, hogy 30 és 55 év közötti önkénteseket toborozzon az összesen hároméves projekt első szakaszához.

A Gizmodo szerint a négy önkéntes egy 3D-nyomtatással készült, 158 négyzetméteres helyen fog élni, amit a NASA Johnson Űrközpontjában, Texasban építettek fel. Van benne egy konyha, két fürdőszoba, hálószobák, a munkavégzésére létrehozott terület, valamint egy közösségi tér is.

A NASA közlése szerint az élettér a jövőbeni Mars-küldetés kihívásait fogja szimulálni, beleértve a korlátozott erőforrásokat, a berendezések meghibásodását, a Föld–Mars-távolság okozta kommunikációs nehézségeket, valamint más olyan tényezőket, amelyek stresszforrást jelenthetnek a vörös bolygón.

NASA

A tudósok a 378 nap során robotokkal dolgoznak majd, gondozzák a növényeket, karbantartják a berendezéseket, valamint szimulált Mars-sétán vesznek részt. Emellett a szükséges testmozgásra is folyamatosan ügyelnek majd.

A NASA szerint a szimuláció segíthet majd pontosabb képet kapni arról, milyen lesz majd az élet a tudósok számára a Marson, így felkészülhetnek a rájuk váró fizikális és mentális kihívásokra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!