Úgy nevezik, sleep divorce: egyre több pár dönt a külön alvás mellett – valóban jobban alszanak így?

Az, hogy a párunkkal alszunk – egy szobában, egy ágyban – régóta alapvetésnek számít, ugyanakkor az elmúlt időszakban viták kereszttüzébe került, hogy mindez az egészségünkre mégis milyen hatást gyakorolhat.

  • hvg.hu hvg.hu
Úgy nevezik, sleep divorce: egyre több pár dönt a külön alvás mellett – valóban jobban alszanak így?

Az angol sleep divorce kifejezés azt takarja, amikor egy pár már nemhogy a takarón, de az ágyon sem osztozik, és külön alszanak egymástól. Mint a Science Alert cikkéből kiderül, a jelenség egyáltalán nem ismeretlen: a Sleep Foundation témában végzett, 1250 fő megkérdezésével készült idei felméréséből kiderül, az például Egyesült Államokban a válaszadók 1,4 százaléka alszik legalább egy éve külön a párjától.

Ami azonban ennél érdekesebb, hogy több mint a felük, 52,9 százalékuk jelezte a felmérésben azt, hogy mindez az alvást érintő különválás javított az alvásminőségén. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a különalvással kísérletezők 25,7 százaléka visszatért a párjával közös ágyba, ami pedig az alvásidő növekedését eredményezte.

A témát a The New York Times szintén idén végzett felmérése is körbejárta: ez 2200 amerikai felnőtt megkérdezésén alapul, és arra jutott, hogy ötből egy pár alszik már külön szobában, legalább alkalmanként, de rendszeresen.

Mint a felmérésből kiderült, az érintettek döntése mögött nem állt valamiféle nézeteltérés vagy elválási, elkülönülési szándék áll. Több okot is megneveztek a párok arra, hogy mégis miért döntöttek így: a személyes tér iránti igény, a késő esti (a párunkat esetlegesen zavaró) mobilozás, vagy éppen a horkolás.

Egy részletes kísérlet bizonyítja: nem az lel aranyat, aki korán kel, hanem aki pont jókor

Aki egy jó ötleten agyal, annak érdemes gyorsan aludnia, de éppen csak egy keveset. Kreatívabb lehet az ember a szokásosnál, ha az alvás legkorábbi szakaszából ébred - állítják az anekdoták mellett immár kutatók is.

Volt olyan alany, aki akkor kezdett külön aludni a férjétől, amikor terhes volt, de a gyermek születése után is megtartották ezt a szokást. „Rájöttünk, hogy mindketten jobbat alszunk külön, és így már több mint kilenc éve csináljuk ezt” – mondta a nő, megjegyezve, hogy bár külön szobákban alszanak, de mindez a nemi életükre nincs (negatív) hatással.

A Science Alert felidéz egy 2020-as, 12 egészséges, heteroszexuális pár részvételével készült tanulmányt, ami arra jutott, hogy amikor a párok együtt aludtak, 10 százalékkal nőtt a REM-fázisú alvás – ebben szoktunk álmodni is, de ez egy igen mély alvási fázis.

Kiderült valami az alvásról, ami sok mindent megmagyarázhat

A nyárhoz képest a téli hónapokban akár jelentősen több lehet az emberek REM-alvásszakasza, ami azt jelentheti, hogy szezonálisan változhat az alvásigényünk.

Szintén az együttalvás mellett szól a 2022-es tanulmány, ami 1000 résztvevővel készült, és arra jutott, hogy a közös ágyban alvás több alvással, ritkább másnapi fáradtságot és gyorsabb elalvással jár.

Összességében tehát kijelenthető, hogy a sleep divorce sem fekete-fehér, egyeseknél ez hozhat pozitív eredményt, míg másoknál inkább az együttalvásnak vannak jótékony hatásai – tehát mindenki válassza azt, ami számára előnyösnek bizonyul.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

„A továbbtanulás lenne a legfontosabb, de ez olyan kilátástalan, hogy meg se próbálom” – a Lázár Jánossal vitába keveredő fiatalt kérdeztük

Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.