szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokban indult útjára az a kísérleti eszköz, amely ha sikerrel működik, kiszűrheti és megkötheti a fosszilis energiahordozók elégetéséből származó szén-dioxid 95 százalékát.

Újfajta technológiával szeretné megakadályozni a Kaliforniában található Calpine erőmű, hogy a fosszilis energiahordozók elégetéséből származó szén-dioxid a légkörbe jusson – számolt be róla a Bloomberg. A cég nemrég bejelentette: elindítja a Calpine-projektet, amely a számítások szerint képes lehet megkötni a kibocsátott szén-dioxid 95 százalékát.

A kaliforniai tisztviselők szerint a megoldás döntő szerepet játszik majd az állam éghajlatváltozás elleni harcában, ugyanakkor nem mindenki örül a kezdeményezésnek. A környezetvédők szerint ugyanis a technológia – vagyis a szén-dioxid-kibocsátás közbeni megkötése – lényegében zöld utat ad a fosszilis energiahordozók további elégetésére. Ehelyett inkább a megújuló energiaforrások felé kellene fordulni – írja az Interesting Engineering.

Az éghajlatváltozással foglalkozó kaliforniai hatóság ugyanakkor a projekt indításakor megjegyezte, néhány hagyományos – fosszilis tüzelőanyagra támaszkodó – erőműnek továbbra is működnie kell ahhoz, hogy az energiaellátás folyamatos és biztonságos legyen. Annak ellenére gondolják így, hogy 2045-re elérnék a nettó nulla kibocsátást.

AFP / Biosphoto / Nicolas-Alain Petit

Az új létesítmény egy kísérleti projekt lesz. A szakemberek az amerikai ION Clean Energy által kifejlesztett kémiai oldószert használják majd, ami képes lesz megkötni a füstgázban lévő szén-dioxidot, így az nem tud kikerülni a környezetbe. Az ION azt állítja, a megoldása hatékonyabb és olcsóbb, mint a jelenleg használatos szén-dioxid-leválasztó technológiák.

A projekt összesen 25 millió dollárba, vagyis nagyjából 8,3 milliárd forintba kerül.

A szén-dioxid leválasztása és tárolása az elmúlt években egyre népszerűbb lett, mivel a globális felmelegedést okozó gázt már azelőtt megkötik, hogy az kijutna a légkörbe. Ugyanakkor emellett szükség van azokra a projektekre is, amelyek a légkörből szűrik ki és kötik meg a szenet. A világ jelenlegi legnagyobb ilyen erőműve 5 millió tonna szén-dioxidot köt meg évente.

Kutatók repültek át a tengeri olajkutak felett, kiderült, 100%-kal szennyezőbbek, mint amiről eddig szólt a fáma

A Mexikói-öböl az Egyesült Államok legnagyobb tengeri olaj- és gázkitermelő helye, és a jelek szerint kétszer szennyezőbb, mint amennyiről a hivatalos adatok szólnak.

Ezek üzemeltetése ugyan költséges, a különböző cégek azonban kvótákat vásárolhatnak, hogy az általuk kibocsátott mennyiséget ezek az üzemek megkössék, így érve el a nettó nulla kibocsátást.

Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy a szén-dioxid csak az egyik probléma a globális felmelegedésben. A metán sokkal erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid, és évente döbbenetes mennyiség szivárog a légkörbe.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!