szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új típusú gyilkos sejteket fedeztek fel a Cardiffi Egyetem kutatói, ami reményt adhat ígéretes terápiák kidolgozására a rák elleni küzdelemben.

A daganatos megbetegedés az egyik vezető halálozási ok a világon, ennek ellenére nem feltétlenül jelenti az élet végét a lesújtó diagnózis. Az orvostudomány jelentősen javította ugyanis a rák korai felismerését és gyógyítási lehetőségeit, és még messze nem merítette ki a lehetőségeket. Legutóbb a Cardiffi egyetem kutatói fedeztek fel új típusú gyilkos T-sejteket olyan betegeknél, akik legyőzték ezt az ijesztő betegséget – írja a ZME Science.

A T-sejtek a fehérvérsejtek egy fajtái, amelyek kulcsszerepet játszanak többek között a rákos sejtekkel szembeni védelemben. Két fő típusuk van, a helper (segítő) T-sejtek és a killer (citotoxikus vagy gyilkos) T-sejtek. Az előbbiek az immunválasz koordinálásáért felelősek, míg a gyilkos T-sejtek támadják meg és – jó esetben – pusztítják el a rákos sejteket.

Cardiffi Egyetem

Sajnos a rákos sejtek időnként kijátsszák az immunrendszert, elrejtik magukat, így teszik lehetővé, hogy fejlődjenek. Válaszul a kutatók az úgynevezett immunterápián dolgoznak, amely fokozza a szervezet természetes daganatellenes képességét. Az egyik ilyen módszer a tumor-infiltráló limfocita (TIL) terápia, amely során fehérvérsejteket nyernek ki a beteg daganatából, laboratóriumban tenyésztik őket, majd visszajuttatják a szervezetbe, hogy segítse az immunrendszert a rákos sejtek elleni küzdelemben.

A cardiffi kutatók 31 olyan dániai beteg adatait elemezték, akik a fenti terápiában részesültek tíz éven keresztül. Azon gyógyultak T-sejtjeit elemezték, akik erős, gyilkos T-sejtes választ adtak a saját daganatukra. Azt találták, hogy ezek a T-sejtek egyszerre több fehérjeváltozást is felismernek a daganatos sejtekben. Egy másik fontos felfedezés, hogy az ilyen T-sejtek jelenléte teljesen elpusztíthatja a rákos sejteket.

Bár e kutatás fölöttébb ígéretes, még további, nagyobb betegcsoportokon végzett vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy egyértelműsíteni lehessen a kapcsolatot az ilyen szupergyilkos T-sejtek és a rák teljes eltűnése között. Ugyancsak a jövő feladata, hogy vizsgálják az ilyen típusú T-sejtek laboratóriumi genetikai manipulálásának lehetőségét a rákos megbetegedések széles körének kezelésére.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!