A Microsoft egy ideje már érthető okokból a legújabb operációs rendszerére, a Windows 11-re fókuszál, és a háttérben már gőzerővel dolgoznak annak utódján is.
A jelenleg támogatott, legrégebbi rendszerváltozat a Windows 10, melyet 2015-ben mutattak be, és a jelenlegi állás szerint a tizedik születésnapján, azaz 2025-ben ér véget a támogatása – új funkciók már most is csak elvétve érkeznek bele. A fontos biztonsági- és hibajavítások még megérkeznek hozzá, de ezek is megszűnnek, amint lejár a támogatás.
Természetesen minden szoftvernek van egy életciklusa, és amint elavulnak, felváltják őket az új(abb) változatok – ám a Windows 10 helyzete más, mint a korábbi Windowsoké.
Ennyi volt: nincs több ingyen Windows-frissítés, végleg bezárta a kiskaput a Microsoft
Az új számítógépekhez mostantól mindenképpen új licenckulcsot kell venni, ha a Windows 10 vagy 11 operációs rendszereket szeretnénk telepíteni rájuk. A régi, Windows 7/8/8.1-es kulcsokat ugyanis immáron hivatalosan sem fogadják el a még támogatott operációs rendszerek.
Magától értetődő lenne, hogy a Windows 10-es gépeket frissíteni kell a 11-re, ez azonban rengeteg számítógép esetében nem kivitelezhető, mivel a Windows 11 rendkívül szigorú hardveres követelményekkel rendelkezik: csak a modern processzorszériákat támogatja, és a TPM 2.0 biztonsági chip megléte is szükséges a telepítéséhez.
Ebből következik tehát, hogy rengeteg kiválóan működő, hardveresen egyébként még megfelelő számítógép nem frissíthető Windows 11-re, és ha a Microsoft tartja magát a Windows 10 jelenlegi kivezetési ütemtervéhez, ezek 2025 végétől biztonsági javításokat sem kapnak. Ez pedig kockázatossá teheti a használatukat.
A Public Interest Research Group (PIRG) a napokban egy petíciót indított Satya Nadella Microsoft-vezérigazgatónak címezve, hogy gondolják újra a Windows 10 2025-ös kivezetését – írja a gHacks.
Mint a petícióban az amerikai és kanadai nonprofit szervezetekből álló kutatócsoport fogalmaz, a Windows 10-et futtató, valamint régebbi PC-k zöme nem frissíthető újabb rendszerváltozatra hardveres okokból, így ezek egyetlen esélye a 10-es operációs rendszer – számítógépek milliói maradhatnak támogatás nélkül, ráadásul óriási mértékben megnőhet ettől a selejtezett számítógépek mennyisége is.
Itt a lista: Magyarországon melyik Windowst mennyire használják?
Csak lassan terjed a Windows 11, még mindig közelébe sem ér piaci részesedés tekintetében a Windows 10-nek.
A Microsoft egyelőre nem reagált a petícióra. A felhasználók ugyan 2025 után is használhatják a Windows 10-es számítógépüket, ám az elmaradó biztonsági frissítések miatt egyre kockázatosabb lesz a használatuk, mivel a személyes – és akár banki – adatok a foltozatlan biztonsági rések miatt illetéktelen kezekbe kerülhetnek. Egy újabb PC-re vásárlása mellett még a Linuxra váltás jöhet szóba, az átállás azonban egy Windowshoz szokott személy számára nem a legegyszerűbb.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.