szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Netvédelem néven új kiberbiztonsági szolgáltatást vezetett be a Telekom. A gigabites csomaggal rendelkezőknél automatikusan be is kapcsolták az adathalászat és kémprogramok ellen is emelt védelmi szintet biztosító megoldást.

A legtöbben találkozhattak már a jelenséggel, amikor a Chrome böngésző szándékosan nem tölt be egy oldalt, helyette csak egy figyelmeztetést jelenít meg arról, hogy a felkeresni szándékozott webhely vagy vírust terjeszt vagy valamilyen csalást végeznek rajta.

Hasonlót tud a Telekom biztonsági megoldása is, egy nagyon fontos különbséggel. A Chrome csak a böngészőbéli netezés közben nyújt védőhálót, míg a Netvédelem a teljes internetforgalmat figyeli és szűri, így az otthoni, jellemzően wifi-hálózatra csatlakozó összes eszköz teljes forgalmára kiterjed, a böngésző mellett más alkalmazások tevékenységére is.

Vegye komolyan, ha ezt írja ki a Chrome - különben nagy baj lehet belőle

Olyan bővítményekre fog jelezni a Google Chrome, amelyekről kiderült, hogy veszélyesek, ezért a webáhuházból már törölték őket.

A legtöbbször persze böngészés közben bukkan fel ilyesmi, és az utóbbi hónapokban nagyon is ismerős a legtöbb magyar felhasználó számára.

A csalók olyan hamis e-maileket vagy weboldalakat készítenek, amelyek megtévesztően hasonlítanak a valódi, megbízható forrásokhoz, hogy rávegyék az embereket személyes információik, például jelszavaik vagy bankkártyaadataik megadására. Gyakori volt az utóbbi időben például, hogy a Netflix nevével visszaélve érkeztek hitelesnek tűnő SMS-ek, amik adathalász linkeket tartalmaztak.

Ha kap egy ilyen SMS-t, törölje azonnal, mielőtt nagyobb baj lesz belőle

Újabb csalás terjed szöveges üzenetben, ezúttal a Netflix nevében érkeznek magyar nyelvű SMS-ek.

Olyan is rendszeresen előfordul, hogy nemlétező futárcégek küldenek olyan megtévesztő e-maileket, SMS-eket, melyekben a link egy, a csalókat kiszolgáló weboldalra mutat – ahol aztán könnyen megszerzik a felhasználó érzékeny adatait. De az sem ritka, hogy a csalók megtévesztő e-mailekkel érik el, hogy ne a szolgáltató, hanem az ő számlájukra fizesse be az ember a havi díjait.

„Ezekre a veszélyekre megoldást nyújthatnának a különböző vírusirtó és blokkoló programok, de ezek telepítéséhez, frissítésére nincs mindig idő és lehetőség. A felhasználók ráadásul gyakran nem veszik elég komolyan a rájuk leselkedő veszélyeket, csak akkor, ha már késő, így nem használnak semmilyen szoftvert” – mondja Német Levente Zsolt, a Magyar Telekom CPE-szakértője.

A vállalat gigabites sebességű (vezetékes) internetcsomagjaira előfizetőknél automatikusan bekapcsolt Netvédelem nem a csaló e-mailt vagy SMS-t szűri ki, hanem amikor az abban szereplő linkre kattint a felhasználó, akkor blokkolja a csaló weboldal betöltését. És persze akkor is, ha például egy kártékony mobilos alkalmazás próbál a háttérben machinálni, például kémprogramot tölteni egy távoli szerverről a telefonra. Az érintett ügyfelek tehát egy védett hálózaton netezhetnek.

Dimenziót ugrottak a bűnözők a neten, ijesztően lejjebb került a léc

A mesterséges intelligenciával hatékony eszköz került a hackerek kezébe, már egy átlagos tudással rendelkező felhasználó is képes rosszindulatú programok megírására. Az MI ugyanakkor a védekezőket is segíti, így új dimenzióba került a kiberbűnözés és az ellene folytatott harc.

A Netvédelem internetes címeket (domaineket) vizsgál, és csak az általa biztonságosnak ítélt címekkel engedi a további kommunikációt, így nyújtván védelmet nyújt az adathalász és rosszindulatú oldalak fenyegetéseivel szemben. Ha felfedez egy olyan tartalmat, ami veszélyt jelenthet a felhasználó számára, azt blokkolni fogja, és erre felhívja a figyelmet az oldal betöltésekor. Amennyiben a felhasználó mégis szeretné megtekinteni ilyen weboldalakat – például mert a figyelmeztetés téves riasztás –, lehetősége van a szolgáltatás ideiglenes kikapcsolására.

A Netvédelem szolgáltatás Cisco Umbrella DNS Security megoldására épül. Ennek működtetésében a mesterséges intelligencia is részt vesz, szükség szerint frissíti az adatbázist, mivel folyamatosan jelennek meg a veszélyes tartalmakat terjesztő szerverek, weboldalak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!