szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Föld a Mars és a Nap jelenleg olyan pozícióban vannak, hogy a két bolygó épp a csillag két ellentétes oldalán tartózkodik. Ilyen helyzet kétévente fordul elő. Most várni kell.

A NASA a következő két hétben a sors kezébe adja a Marson és annak közelében található eszközeit, a Curiosityt, a Perseverance-t, az Ingenuity helikoptert, valamint a Mars Reconnaissance Orbiter, az Odyssey és a MAVEN műholdakat. Jelenleg ugyanis a Föld és a Mars a Nap két ellentétes oldalán helyezkedik el, így a központi csillagunk zavarja a két égitest közötti kommunikációt.

A párbeszéd még így sem volna lehetetlen a földi irányítás és a marsi gépezetek között, ám a Nap által okozott interferencia miatt a parancsok káros következményekhez is vezethetnek. Ezt nem akarja megkockáztatni a NASA, ezért tervezett szünetet iktat be a kommunikációba egészen addig, amíg a két égitest megfelelő pozícióba nem kerül.

A parancsszünet november 11-én kezdődött, és a tervek szerint november 25-ig tart.

Az égitestek ilyen együttállása kétévente fordul elő. A következő két hétben az eszközök alapvető információkat közölnek majd a Földdel az állapotukat illetően, majd két napon át teljes rádiócsend lesz, akkor, amikor a két bolygót teljesen eltakarja egymás elől a Nap.

A két hét alatt továbbra is gyűjtik majd az adatokat a műszerek, és akkor küldenek majd haza az információt, amikor ismét biztonságos lesz a kommunikáció.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!