Csak be kell küldeni egy hangüzenetet, és a rendszer riasztja a pszichiátert, mielőtt az ember érezné magán, hogy kell

A mentális betegségekkel küzdő embereken szeretne segíteni egy francia startup, a Callyope fejlesztése. Ez nem más, mint egy távoli betegmegfigyelő platform, mely mások mellet a skizofréniában és bipoláris zavarban szenvedő embereknek nyújthat segítséget.

  • hvg.hu hvg.hu
Csak be kell küldeni egy hangüzenetet, és a rendszer riasztja a pszichiátert, mielőtt az ember érezné magán, hogy kell

A különféle mentális betegségek számos embert érintenek, közülük sokan fordulnak pszichológushoz, pszichiáterhez. Ám a szakemberek sok országban túlterheltek lehetnek, így csak néhány hetente tudnak egy betegre időt fordítani.

A Callyope megoldása a pszichiátereket munkáját is segíthetné a betegségmegfigyelő rendszerrel, mely képes riasztani őket, ha úgy érzékeli, a beteggel valamilyen komolyabb (mentális) gond van, mellyel sürgősen foglalkozni kell – így akár már másnapra fel lehet szabadítani számára egy időpontot, írja a TechCrunch.

Beültetik az emberbe a chipet, ami segíthet a depresszió gyógyításában

Az Inner Cosmos nevű vállalat februárban már a második emberbe ültetheti be a saját fejlesztésű chipjét, ami naponta 15 percen át stimulálja az agyat.

A megoldás beszédfelismerést használ, valamint különböző biomarkerek (alvás, fizikai- és szociális aktivitások) felől érdeklődik rendszeres időközönként a betegnél. Ennek oka, hogy a betegek gyakran nem érzékelik a tüneteiket, és úgy érzik, jobban vannak, mint mondjuk az előző héten. Pedig lehet, hogy épp az ellenkezője áll fenn.

A cég szakemberei ugyanakkor hangsúlyozzák, egyelőre még a termékfejlesztés korai fázisában vannak. Annyit azonban elárultak, hogy a megoldás nem fogja szüntelenül, a hét minden napján ellenőrizni a beteget.

Ehelyett hangüzenetekkel kell időnként megválaszolni olyan kérdéseket, mint hogy jól alszunk-e mostanában, vagy működnek-e a felírt gyógyszerek. A hangüzenetek révén az egyes betegségek esetében a beszédben jelentkező tüneteket is szűrni tudja a rendszer. Például, a skizofrénia egyik tünete a rendszertelen beszéd.

Egyre több az olyan gyerek Európában, aki mentális problémákkal küzd

A kutatásban részt vett gyerekek közül minden negyedik arról számolt be, hogy gyakran ingerült és hetente legalább egyszer álmatlanság gyötri.

A cégnek azonban az első betanított modellnél be kell fagyasztania a fejlesztést, majd beadni azt az egészségügyi hatóságoknak, hogy beszerezzék a szükséges tanúsítványokat.

A startup a területtel foglalkozó kórházakkal dolgozik együtt azon, hogy adatokat szerezzen, és ezekkel betaníthassa a modelljét – de ügyelnek a magánélet védelmére is. A céljuk, hogy egy olyan modellt készítsenek, mely képes elemezni a páciens beszédét, és a pszichológusnak már csak a megállapításait továbbítja.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.