szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Úgy tűnt, Montanában januártól már nem lesz elérhető az alkalmazásboltokban a TikTok, azonban az ottani törvényhozás malmai sem őrölnek túl gyorsan és időnként meglepetéseket is tartogatnak. Mindenesetre fellélegezhetnek azok, akik szeretik vagy szeretnék megismerni a videomegosztót.

Mindig is csípte az Egyesült Államok szemét a kínai hátterű TikTok videomegosztó, és Montana volt az első olyan állam, ahol megszavazták azt a törvényjavaslatot, amely szerint az alkalmazásboltoknak blokkolniuk kell a videomegosztó elérhetőségét az államban. A mögöttes magyarázat az volt, hogy szeretnék megvédeni az amerikai állampolgárokat attól, hogy az adataik a kínai kommunista pártnál landoljanak. A tilalom január 1-jén lépett volna életbe.

Közben azonban sok minden történt. A helyi tiktokerek például, megélhetésüket féltve, pert indítottak az állam főügyésze ellen, hogy vonja vissza a törvényjavaslatot. A pekingi székhelyű ByteDance tulajdonában lévő TikTok is beperelte Montana államot, arra hivatkozva, hogy a törvényjavaslat sérti a vállalat és a felhasználók szólásszabadságára vonatkozó első kiegészítést.

Most pedig komoly fordulat történt az ügyben: a Reuters szerint Donald Molloy amerikai kerületi bíró blokkolta a TikTok Montana egész államra kiterjedő betiltását, kijelentve, hogy Montana vezető szerepet tölthet be polgárainak a károktól való megóvásában, de „alkotmányos jogi keretek között kell eljárnia”.

A TikTok korábbi bírósági beadványaiban kijelentette, hogy „nem osztotta meg és nem is osztja meg az Egyesült Államok felhasználói adatait a kínai kormánnyal, és jelentős intézkedéseket tett a TikTok-felhasználók magánéletének és biztonságának védelme érdekében". Molloy bíró, akit Bill Clinton demokrata elnök nevezett ki, megfontolandónak találta a TikTok által felhozott érveket, és hivatkozott „a kínai-ellenes érzelmek mindent átható felhangjára, amely áthatja az állam jogi helyzetét és jogszabályait”.

Sok állam, sőt és az Egyesült Államok kormánya is letiltotta a TikTok használatát a kormány tulajdonában lévő eszközökön, de csak Montana próbálta teljesen letiltani az alkalmazás használatát. Donald Trump volt elnök még 2020-ban meg akarta tiltani a TikTok és a kínai tulajdonú WeChat új letöltését, de bírósági határozatok sorozata megakadályozta a tényleges tilalom hatályba lépését.

A TikTok állítólag dicsérte a döntést, szóvivőjük szerint a függőben lévő szabályozás valóban alkotmányellenes. Azt is hozzátette, hogy a tilalom elrendelt blokkjával továbbra is több százezer montanai lakosszámára válik lehetővé, hogy önkifejezési, foglalkoztatási és közösségépítési platformként használják a TikTokot.

A meccs azért még nincsen lejátszva. A montanai főügyész hivatala közleményben tudatta, hogy ez csak előzetes bírói döntés volt. Készen állnak a teljes jogi érvelésre annak a törvénynek a védelme érdekében, amely megakadályozná, hogy a kínaiak megszerezzék és felhasználják amerikaiak adatait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!