szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy szabadalmi per bírói döntése alapján a legrosszabb esetben 2028 augusztusáig kell várnia az Apple-nek, hogy újra lehessen véroxigénszint-mérő az Apple Watchokban, egyelőre le van tiltva ez a funkció. A felperes Masimo cég viszont egyáltalán nem elégedett a jelenlegi helyzettel, úgy véli ugyanis, könnyen kijátszható a mostani intézkedés.

A történet nem most kezdődött. Az orvostechnikai eszközöket gyártó Masimo céggel több mint tíz éve, 2013-ban vette fel a kapcsolatot ez Apple, annak érdekében, hogy bevezethesse okosóráin a véroxigénszint-mérés funkciót. Hogy pontosan mi is történt, azt kívülről már nehéz rekonstruálni, mindenesetre egy idő után megromlott a kapcsolat a két cég között, és a Masimo azt állította, az Apple ellophatta a technológiáját, ráadásul számos munkatársat átcsábított magához, és hogy hogy nem, az Apple Watchokban (először az Apple Watch 6-os modellekben) is lehetővé vált a vér oxigénszintjének mérésére.

A vita végül bíróságra került: a Masimo 2020-ban beperelte Az Apple-t üzleti titkok ellopása és tíz Masimo-szabadalom megsértése miatt, emellett azt is kérte, hogy tiltsák be az Apple okosóráinak értékesítését az Egyesült Államokban. A bíróság végül a Masimónak adott igazat, és a tavalyi év végén megtörtént az, amire csak kevesen számítottak: egy ideig nem lehetett kapni az Egyesült Államokban az Apple legaktuálisabb okosóráit, a Watch Series 9-et és az Ultra 2-t. (Az Apple-t elmarasztaló bírósági döntés egyébként 2028-ban válhat okafogyottá, akkor járnak le ugyanis a Masimo szabadalmai.)

E valóban drasztikus lépésre válaszul az Apple kivette a véroxigénszint-mérés funkciót a legújabb okosóráiból (a korábban eladott órák változatlanok maradtak). A technológiai hátteret a MacRumors részletezi. Az Apple olyan kódot írt a szoftverébe, amely kikapcsolja a véroxigénszint-mérést, amikor az órát egy iPhone-nal párosítják. Ezt a programkódot az Apple el is küldte a Masimónak.

Elege van abból, hogy iszonyatosan lassan frissít az Apple Watch? Itt egy trükk, amivel sokkal gyorsabb lesz a folyamat

Egyetlen funkció kikapcsolása is elég ahhoz, hogy érdemben gyorsabb legyen az Apple Watch okosóra frissítéseinek a telepítése. Mutatjuk, mit kell tennie, és hogy mire figyeljen, mielőtt nekilátna.

Úgy tűnik azonban, hogy a felperes nem elégedett meg ennyivel, vagy úgy is fogalmazhatnánk, hivatalból gyanakvóak voltak. Az „újratervezett” Apple Watchokat egy régebbi iOS-verziót futtató iPhone készülékkel párosították, és sikerült működésbe hozniuk a véroxigénszint-mérést. Újabb remek érv a kezükbe, gondolhatták, és jelezték is a behozatali tilalom végrehajtásáért felelős amerikai vámhatóságnál, hogy a véroxigénszint-mérés aktiválása egy feltört telefonon azt jelenti, hogy az Apple nem távolította el hatékonyan a funkciót, így nem szabad megengedni, hogy az eszközöket az Egyesült Államokba importálják. A Masimo szerint ez a jailbreak „megengedett, általános és könnyen ismert”. Másként gondolták mindezt a vámosok, és az ellenérveik között szerepelt, hogy az orvostechnikai cég által végrehajtott „módosításhoz” fel kellett törni régebbi iPhone-okat, amelyekhez egyébként az újabb órák nem is csatlakoznak. Újabb iPhone-okkal nem tudták mindezt megismételni.

Amit a Masimo tett a véroxigénszint-mérés újbóli engedélyezése érdekében, az jelentős változást jelentett az Apple Watchokon – szerepelt az elutasítás indoklásában. Az Egyesült Államok vámhatósága végül úgy döntött, hogy a véroxigénmérő funkció letiltása az Apple Watch Series 9-ben és az Ultra 2-ben elegendő a Masimo-szabadalmak megsértésének elkerüléséhez, így nem gond, hogy ezeket a modelleket eladásra kínálják az Apple kiskereskedelmi üzleteiben Amerikában.

Az viszont feketén-fehéren kiderült, hogy ha majd újra engedélyezve lesz a funkció, akkor az Apple-nek elég lesz átkapcsolnia a szoftvert. Mint említettük, ez a legrosszabb esetben 2028 augusztusában történhet meg, de persze a peres felek addig sem tétlenkednek. Az Apple ugyanis fellebbezett az ítélet ellen, és a meghallgatás még idén megtörténhet. Ha itt is veszítene, petíciót nyújthat be az USA Legfelsőbb Bíróságához (bár a legtöbb ilyen petíciót elutasítják). Ha viszont az Apple nyer, még a Masimo is nyújthat be petíciót, de – mutat rá az IP Fray jogi oldal – még ebben az esetben is nagy valószínűséggel feloldják a tilalmat a Legfelsőbb Bíróság döntéséig.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!