szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Skót és spanyol szakemberek szerint a gyümölcstermesztésben használt újfajta mesterséges intelligencia segíthet abban, hogy kisebb legyen a vízpazarlás a mezőgazdaságban.

A skót National Robotarium kutatói egy nemzetközi csapattal közösen olyan algoritmust fejlesztettek ki, amely segít előre jelezni, milyen terméshozam várható az adott évben a gyümölcsfákon – számolt be róla a The Next Web. A mesterséges intelligencia (MI) a fákon lévő virágokat számolja meg olyan képek alapján, amelyeket akár egy okostelefonnal is el lehet készíteni. Mindez azt jelenti, hogy a rendszer képes hónapokkal a betakarítás előtt megmondani, mennyi termésre számíthatnak a gazdák.

Fernando Auat Cheein, a kutatás vezetője szerint azért hozták létre az algoritmust, mert a gazdák gyakran még mindig manuális módszerekkel próbálják meg megbecsülni, hogy mennyi terményt tudnak betakarítani, a hibás becslés mértéke pedig igen magas lehet. A fejlesztés azonban más szempontból is hasznos lehet.

A növények beporzásában már a mesterséges intelligencia és a rovarzümmögés imitációja is segít

A virágpor gyűjtésével, szappanbuborékokkal vagy minirobotokkal is be lehet már porozni a haszonnövényeket. Új megoldásokra van szükség, mert fogyatkozik a méhek populációja.

Jelenleg a globális vízfogyasztás mintegy 70 százalékáért a mezőgazdaság felel, ám ennek csupán nagyjából fele az, ami valóban hasznosul. Az emberi fogyasztásra termesztett zöldségek és gyümölcsök esetében szintén 50 százalékos a veszteség. A virágszámláló mesterséges intelligencia ezen a problémán is segíthet: a víz és a műtrágya felhasználásán javítva növelhető a hozam és csökkenthető a pazarlás mértéke.

A csapat egy spanyolországi gyümölcsösben tesztelte a technológiát. Kiderült, hogy az MI 90 százalékos pontossággal dolgozott, míg a gazdálkodók előrejelzése csupán 50-70 százalékos pontosságú volt. A rendszer lényege, hogy képes felismerni a virágok egyedi mintáit, formáit és színeit még akkor is, ha azok részben takarásban vannak, vagy egymást fedik.

A kutatók őszibarackfákon tesztelték az MI-t, de úgy vélik, almával, körtével és cseresznyével is meg lehetne próbálni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!