szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Még az idei évben további nyolc emberbe beültetnék a Neuralink gondolatolvasó chipjét, amelyet most kapott meg a második alany. A dolgot egyébként egy maratoni podcastbeszélgetésben jelentette be Elon Musk, különösebb hírverés nélkül.

Még januárban jelentette be Elon Musk cége, a Neuralink, hogy sikeresen beültették az első emberbe az agyba ültethető chipjüket. Az első alany, Nolan Arbaugh, aki 21 évesen nyaktól lefelé lebénult, játszani és sakkozni is tud a számítógépén az eszköz használatával. Májusban kiderült, hogy akadt némi probléma a chippel, annak szálai ugyanis elkezdtek visszahúzódni, ami rontja az eszköz kommunikációját.

A Neuralink emiatt végzett néhány módosítást, melyek javították az implantátum és Arbaugh neuronjai közötti kapcsolatot, és nemrégiben már arról érkeztek a hírek, hogy rövidesen a második betegbe is beültethetik a chipet. Ez időközben megtörtént, írja a Reuters hírügynökség Musk nyomán.

Az amerikai dollármilliárdos még egy pénteki, maratoni, több mint nyolcórás podcastbeszélgetésben árult el néhány részletet a második beültetésről. Szavai szerint a második páciens is gerincvelő-sérülésben szenved, és az eszköz 400 elektródája működik megfelelően – az 1024-ből.

Visszaállíthatja a látást a Neuralink új agyi chipje, majmoknál már működik

Bár kezdetben csak egy régi Nintendo grafikájával vetekszik, Musk szerint a Neuralink új chipje, a Blindsight idővel a normál emberi látás szintjét is elérheti.

Musk kiemelte: „nagyon jól sikerült” a második beültetés, azt azonban már nem fejtette ki, hogy mikor történt – csak hogy az idei évben még további nyolc ember kaphatja meg az implantátumot.

A beszélgetésben Nolan Arbaugh is részt vett, és elmondta: a januári műtétje előtt csak a szájában lévő pálcával tudott egy táblagépet vezérelni, az implantátummal azonban már a gondolataival irányíthatja a számítógép képernyőjén megjelenő dolgokat. Ez pedig nagyfokú szabadságot ad neki.

Hogy milyen hiányosságokat talált a hatóság abban a laboratóriumban, ahol a Neuralink állatkísérletei zajlottak, arról itt írtunk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!