szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A tervek szerint 2025-ben kapcsolhatják be azt a franciaországi úszó naperőművet, ami egy volt kőbánya víztározójának felszínén kap helyet.

Mintegy 50 millió eurós, vagyis nagyjából 19,7 milliárd forintos támogatást kapott a berlini Q Energy nevű cég, hogy befejezze azt a projektet, ami Európa legnagyobb úszófarmját eredményezheti. A rendszert már építik a Haute-Marne régióban található egyik volt kőbánya helyén, a tervek szerint pedig 2025-ben kezdhet majd el elektromos áramot termelni – írja a The Next Web.

Ha elkészül, összesen 134 649 darab úszó panel kezdi meg az energiatermelést, amik nagyjából 180 focipályányi területet fednek majd le. A Q Energy számításai szerint a 73 MW-os erőmű 37 ezer ember energiaszükségletét tudja kielégíteni.

Az úszó naperőművek ugyanúgy működnek, mint a szárazföldi társaik. Lényeges különbség azonban, hogy a tömbök a víz felszínén úsznak, az energiát pedig a meder fenekéhez rögzített kábeleken keresztül szállítják ki a szárazföldre. Bár a teljes napenergia-termelésnek csupán kis százalékát adják az úszó erőművek, az elmúlt években globálisan is óriási előrelépés történt ezen a téren. Míg 2015-ben csupán 68 MW-nyi erőműről beszélhettünk, addig 2022-re ez a szám már 3 GW-ra emelkedett.

Az építésüknek több előnye is van: a víz hűti a paneleket, az általuk adott árnyéknak köszönhetően kevésbé párolog el az értékes édesvíz, nem utolsósorban pedig nem kell hozzá mezőgazdasági területet elvenni. A becslések szerint az országoknak a teljes földterületük 5 százalékát kellene napelemekkel betelepíteniük, hogy 2050-re elérjék a teljes szén-dioxid-semlegességet, ez azonban tovább szíthatja a feszültséget a környezetvédők és a gazdák között.

Elkezdődött: megépítik a világ legnagyobb tengeri naperőművét

A helyi Solar Duck vállalat egy 5 MW-os naperőművet telepít Hollandia nyugati partjához.

Az úszó napelemfarmok jelentős része Kelet-Ázsiában épült meg. A világ legnagyobb ilyen rendszere Kínában található: az 320 MW-os, de Dél-Korea már építi a sajátját, ami minden más ilyen projektet zárójelbe tesz. Ez a tervek szerint 2 GW kapacitású lesz, és 1 millió háztartást láthat majd el árammal.

A Nature-ben 2022-ben megjelent tanulmány úgy becsülte, hogy ha a világ vízenergia-tározóinak 10 százalékát úszó napelemekkel fednék le, akkor az 4000 GW kapacitást jelentene. Ez megegyezik a világszerte működő összes fosszilis tüzelőanyaggal működő erőmű kapacitásával.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!