szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Újraindul az amerikai Three Mile Island területén lévő egyik atomblokk, hogy fedezni tudja a Microsoft mesterséges intelligenciájának energiaigényét. Ezen a területen történt 1979-ben egy súlyos nukleáris baleset.

Miközben a Microsoft a környezetvédelem jegyében már fúziós erőműből vásárolt áramot (igaz, a „szállítás” leghamarabb 2028-ban történhet meg), az egyre növekvő energiaigények miatt most egy kicsit visszanyúl a régi, jól bevált megoldásokhoz.

A Pennsylvania állambeli Three Mile Island területén ugyanis újból működésbe hoznak egy atomreaktort, miután a Microsoft szerződést kötött a Constellation Energy nevű vállalattal. Az ok: a mesterséges intelligencia, pontosabban annak jól ismert energiaéhsége.

A The Guardian kiemeli: ezen a területen történt az Egyesült Államok legsúlyosabb nukleáris leolvadása és sugárzásszivárgása, amikor 1979 márciusában a 2. blokk túlmelegedett. Ez egy szelep hibájából eredt, amely következményeképp nem jutott hűtővíz a blokkba.

A sérült reaktor leszerelése még bő négy évtized után is tart, míg a szomszédos, 1-es blokk 2019-ben lett leállítva gazdasági megfontolásból, de most újraindítják, miután a Constellation Energy aláírt egy 20 évre vonatkozó áramvásárlási szerződést a Microsofttal.

A Microsoft mer nagyot álmodni: fúziós erőműből vásárolt áramot, 2028-ban indul a szállítás

Igencsak bátor vállalást tett a Helion nevű vállalat: már 2028-tól fúziós energiát szállítanának a Microsoftnak, noha jelenleg még nem érték el ezt a célt, a legújabb reaktoruk is épül, és még a hatósági engedélyeket is be kell hogy szerezzék.

Az eset abból a szempontból is érdekes, hogy ez lesz az első alkalom, amikor az Egyesült Államokban újra üzembe helyeznek egy korábban bezárt reaktort. A régi-új 1-es blokk 835 megawattot fog betáplálni Pennsylvania hálózatára, és 3400 embernek biztosít munkát.

A blokk újraindítása azonban messze nem annyiból áll, hogy megnyomnak egy gombot: komoly beruházások is szükségesek ahhoz, hogy az atomerőmű újból termelhessen. Ezek érintik a turbinát, a generátort, a fő transzformátort és az irányítórendszereket is.

Számszerűsítették, mit tesz ön a környezettel, amikor rányom a mesterséges intelligenciára

Ha egyike azoknak, akik naponta használnak gépi tanulási modellt, ráadásul képek készítéséhez, akkor ön is hozzájárulhat az éghajlatváltozáshoz a Carnegie Mellon Egyetem és a Hugging Face gépi tanulási közösségi webhely kutatói szerint.

Az amerikai nukleáris szabályozószerv egy átfogó biztonsági és környezetvédelmi vizsgálatot is végezni fog, és csak ezután kaphat újból engedélyt a létesítmény. A jelenlegi tervek szerint leghamarabb 2028-ban indulhat újra a reaktor, és olyan engedélyeket szeretnének kérvényezni, melyekkel legalább 2054-ig működhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!