szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

2012-ben még az ország energiatermelésének 39 százalékát adták a szénerőművek az Egyesült Királyságban, ahol még 1882-ben nyílt meg a világ első ilyen létesítménye. Mostantól ez már a múlt.

142 év. Ennyi időn át tartott az Egyesült Királyság szénfüggősége. A múlt idő mostantól hivatalosan is használható, nemrég ugyanis bezárták az utolsó szénerőművet is, így a G7-országok közül a britek lettek az elsők, akik végleg búcsút intettek a szénnel való energiatermelésnek. A Nottinghamshire-ben található Ratcliffe-on-Soar Erőmű 57 éven át termelt áramot az országnak.

Az Interesting Engineering megjegyzi: az ország szénfüggősége még 1882-ben kezdődött, amikor Londonban megnyílt a világ első, széntüzelésű erőműve. Az Egyesült Királyság nagyjából egy évtizede indította el azt a programját, amelynek célja, hogy felhagyjon a szénnel való energiatermeléssel. Hogy ez mennyire nagy dolog, ahhoz érdemes azzal is tisztában lenni, hogy 2012-ig a szén adta az ország energiatermelésének egyik legnagyobb részét, ami 39 százalékot jelent.

Az Egyesült Királyság ezután kezdett energiareformba, a megújuló forrásoknak köszönhetően pedig 2019 óta kevesebb mint 2 százalékra sikerült leszorítani ezt az arányt.

A történelemben először nyomta le a megújuló energia a szenet az Egyesült Államokban

Az Egyesült Államokban egyre kevésbé látnak perspektívát a szénerőművek üzemeltetésében, ezzel párhuzamosan előretör a zöld energia. 2022-ben már több áramot termeltek megújuló energiaforrásból, mint szénből. A trend az előrejelzések szerint 2023-ban is folytatódni fog.

Az Ember nevű globális energetikai agytröszt jelentése szerint öt olyan kulcsfontosságú tényező van, ami elhozta a sikert:

  • a 2025-ös teljes kivonás korai bejelentése,
  • a szén-dioxid árának változása,
  • a tengeri szélenergia támogatása,
  • a megújuló energia fellendülését célzó piaci reformok, valamint
  • a hálózati beruházás.

Külön érdemes megemlíteni, hogy a szénről úgy jött le az Egyesült Királyság, hogy közben nem emelkedett meg drasztikusan a földgáztól való függőség. Ezt a szél- és napenergiának köszönhetik a döntéshozók. Az ország végső célja az, hogy 2030-ra egy teljesen szén-dioxid-mentes villamosenergia-rendszer álljon rendelkezésre. Ez még mindig ambiciózus terv, de az eddigi ütemet látva nem megvalósíthatatlan.

Azzal, hogy 2012-ben megindult a szénről való leválás, az elmúlt 12 évben az ország 880 millió tonna szén-dioxid kibocsátását spórolta meg. Ez a 2023-as év teljes kibocsátásának több mint a duplája. Nem mellesleg pedig: a szén szél- és napenergiával történt kiváltása 2,9 milliárd fontot, vagyis mintegy 1378,4 milliárd forintot takarított meg az országnak.

A klímaharc ellenére is tartja magát a szén, a bányarészvényekkel nagyot lehet szakítani

Stabil árfolyamával a szén meglepően értékálló befektetésnek bizonyulhat a következő esztendőkben is.

A beszámoló szerint az OECD-országokban 17 százalékra esett vissza a szén részaránya a villamosenergia-termelésben a 2007-es 36 százalékos csúcsról. Ebben az időszakban a csökkenés 87 százalékát a nap- és szélenergia gyors terjeszkedése okozta.

A szén fokozatos kivonásából levont tanulságok kulcsfontosságúak lesznek, mivel más nemzetek is azon dolgoznak, hogy csökkentsék a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségüket, és a fenntarthatóbb energiaforrások felé mozduljanak el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!