szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hasznos fejlesztéssel álltak elő a kutatók, mely voltaképpen a bőrt használja az elektromosság vezetésére, így a viselhető eszközök energiaellátására.

Power-Over-Skin – így hívják a Carnegie Mellon Egyetem számítástechnika-tudományi iskolájának fejlesztését, mely lehetővé teszi, hogy az elektromosság a bőrön haladjon. Tehát, hogy a különféle viselhető eszközök adott esetben akár saját akkumulátor nélkül is működjenek.

Számtalan betegség kezelése és monitorozása igényel valamilyen elektronikus eszközt – ilyen a cukorbetegek vércukorszintjét folyamatosan figyelő glükózmonitor is, ám ezekhez szükség van valamilyen beépített telepre. A gond csak az, hogy ezek lemerülnek, és sok esetben nem éppen egyszerű a csere.

A Power-Over-Skin segítségével azonban „tetőtől talpig” lehet viselhető elektromos eszközöket fejleszteni, melyek a bőrön keresztül nyerhetik az energiát. A megoldás ugyanakkor még elég kezdetleges, és fejlesztésre szorul: az eddigi, tanulmányban is bemutatott változattal kis eszközöket, például LED-eket láttak el energiával, de a jövőben a tervek között szerepel az okosszemüvegek vagy más viselhető eszközök támogatása is – derül ki az egyetem közleményéből.

Power-over-Skin: Full-Body Wearables Powered By Intra-Body RF Energy

Research Presentation Video: https://youtu.be/gi56CEKdBYY https://www.figlab.com/research/2024/poweroverskin https://andykong.org Powerful computing devices are now small enough to be easily worn on the body. However, batteries pose a major design and user experience obstacle, adding weight and volume, and generally requiring periodic device removal and recharging.

A szakemberek szerint, míg a jelenlegi egészségmonitorozó eszközöket a könnyű eltávolíthatóság érdekében csuklóra, mellkasra vagy a kézre helyezik, az új fejlesztéssel – akkumulátor nélkül – akár egy fülbevalóba is bele lehet építeni az ilyesmit.

Korábbi tanulmányokban már bizonyították, hogy az emberi test hatékonyan tudja átvinni a 40 MHz-es rádiófrekvenciát. Most egy olyan, mindössze egyetlen elemmel működő adót készítettek, ami a testen viselhető, és a test minden részén lévő vevőhöz el tudja juttatni az energiát.

Az egész hasonló ahhoz, mint ahogyan egy konyharádió is fogadja a rádiójeleket az adótoronytól.

Annyi, hogy itt az áram halad, és nem a levegőn, hanem a testen keresztül. Sok azonban még a kérdés és a fejlesztendő részlet, például a maximum teljesítményt illetően. De a kutatók tovább dolgoznak a megoldáson, hogy a jövőben gyakorlati alkalmazása is lehessen.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!