szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A földhasználati változások, a vegyszerek egyaránt hozzájárulnak a szárazföldi gerinctelen populációk csökkenéséhez. Nemrégiben egy újabb bűnöst is találta a kutatók: a Délkelet-Ázisából származó lódarazsat, amely szinte válogatás nélkül zabálja fel a bogarakat, méheket, lepkéket, pókokat.

Egyre kevesebb a mézelő méh Európában, és ebben nagy szerepet játszik a megváltozott mezőgazdaság, a rovarirtószerek használata, no meg invazív fajok, köztük az ázsiai lódarázs (Vespa velutina) benyomulása kontinensünkre – derül ki egy új kutatásból.

Az Exetri Egyetem kutatócsoportja alaposabb vizsgálat alá vette az ázsiai lódarazsakat, pontosabban e rovarok béltartalmát. 1400 különböző faj elfogyasztására találtak bizonyítékot, köztük néhány kulcsfontosságú beporzóéra. Egyébként nemcsak méheket, hanem kisebb darazsakat, pókokat, lepkéket, bogarakat is esznek az ázsiai lódarazsak.

A vizsgálatok során a mélyszekvenálásnak nevezett módszert használták, azaz a genom egy-egy régióját többször is szekvenálták, hogy azonosítsák a zsákmányokat több mint 1500 ázsiai lódarázs lárva bélrendszerében. A lárvák ugyanis jellemzően ugyanazt a táplálékot fogyasztják, mint a kifejlett darazsak. A legnagyobb bizonyossággal azonosított ötven zsákmányfaj közül 43 látogat virágokat, köztük Európa három fő beporzófaja, az európai mézelő méh, a bölényfarkú poszméh és a vörösfarkú poszméh.

Európai mézelő méh
Pixabay/xiSerge

És ez bizony nagyon nagy baj, hiszen ha a méhek kipusztulnak, az katasztrofális következményekkel járna az ökoszisztéma egészére, veszélyeztetné az élelmiszer-ellátást. (Albert Einstein meglehetősen pesszimista volt e téren, szerinte mindössze négy évvel élne túl az emberiség a méhek eltűnését.)

Sajnos az ázsiai lódarázs ma már Nyugat-Európa nagy részén megtalálható, és a mostani tanulmány fontos bizonyítékkal szolgál e darazsak által jelentett fenyegetésről. A Science of the Total Environment folyóiratban részletezett vizsgálatból az is kiderült, hogy a darazsak étrendje erősen változott évszakonként, illetve a régiók között, ami arra utal, hogy rendkívül rugalmas ragadozókról van szó. A kutatók arra biztatják a kertészeket és a lakosságot, hogy ismerjék meg, hogyan is néznek ki ezek a darazsak, és jelentsék fészkeiket a helyi hatóságoknak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!