szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Húsz másodpercen át sikerült 12 LED izzót üzemeltetni vízcseppek segítségével. A megoldás a különböző szabadtéri szenzorok használatánál lehet kifejezetten hasznos.

Szingapúri kutatók egy okos módszert fejlesztettek ki annak érdekében, hogy a természet egyik alapvető alkotóelemét, az esőcseppeket elektromos áram előállítására használják. Az első próbálkozások azt mutatják, hogy a módszerrel 12 LED izzót lehet üzemeltetni 20 másodpercen át, ehhez pedig nem kellett más mint egy kis függőleges cső, és persze néhány jól időzített vízcsepp – írja az Interesting Engineering.

Az ACS Central Science című tudományos folyóiratban megjelent publikáció azt mutatja be, hogy a dugós áramlásnak nevezett jelenség – amelyben egy adott keresztmetszetben minden részecske azonos sebességgel és mozgási iránnyal rendelkezik – hogyan képes jelentős mértékben megnövelni a lehulló vízből származó villamosenergia-termelést.

Siowling Soh, a tanulmány vezető szerzője szerint amikor két anyag érintkezik, a felületükön lévő töltött részecskék enyhe lökést kapnak. Ez hasonló a statikus elektromosságnál végbemenő folyamathoz, amely például akkor keletkezik, amikor egy lufit az ember a bőréhez dörzsöl.

YouTube / Networking platform

Mivel a bizonyos felületeken átfolyó víz töltést nyerhet vagy veszíthet, a csapat ezt a hatást megpróbálta kiaknázni, ehhez pedig egy csövön keresztül áramló esőszerű cseppeket használt.

Soh szerint a csövön áthaladó jelentős mennyiségű víz képes áramot generálni a dugós áramlás nevű jelenség segítségével. A szakember szerint mindez azért fontos fejlesztés, mert a vízerőművek csak ott tudnak áramot előállítani, ahol bőséges vízmennyiség fordul elő – például a folyóknál.

Scientists propose method to create electricity through raindrops Raindrop electricity generator

generator, electricity, energy, Raindrop electricity generator physics, weather, science experiment, Scientist raindrop

Korábban megpróbálták már hasonló módon energiatermelésre bírni az apróbb cseppeket, de ez eddig eredménytelennek bizonyult. Hogy ne kelljen több energiát beletenni a rendszer működtetésébe, mint amennyit megtermel, a szingapúri kutatók egy új megoldással álltak elő.

A kísérlet során egy fémtű segítségével eső nagyságú cseppeket engedtek egy 32 centiméter magas és 2 milliméter széles polimer csőbe. Amikor a cseppek a cső tetejére érnek, rövid vízcsomókat képeznek, amelyeket levegőzsebek választanak el egymástól. Ahogy a víz lefelé mozog, ez a minta fokozza a töltések szétválását.

Ez az áramlás lehetővé teszi az elektromos töltések kialakulását a cső vezető belső felülete mentén. A vizet ezután egy csészébe gyűjtik az alján, ahol mindkét végén vezetékek rögzítik a leereszkedés során keletkező elektromosságot. A rendszer a lehulló víz energiájának több mint 10 százalékát alakítja át elektromos árammá.

A rendszer skálázásával a jövőben újfajta módon lehetne előállítani a zöldenergiát, ami kiegészíthetné a napelemeket például a különböző szenzorok működtetésénél.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!