Bekapcsolták Finnországban a világ legnagyobb homokakkumulátorát, ami a teljes kapacitással működve számítások szerint évente 160 tonnával csökkentheti a helyi távfűtési szolgáltatás szén-dioxid-kibocsátását – számolt be róla az IFLScience. Mindez azt jelenti, hogy 70 százalékkal csökken a környék fűtésből származó kibocsátása.
A 13 méter magas és 15 méter széles szerkezetet a Polar Night Energy nevű cég építette a Loviisan Lämpö energiaszolgáltató vállalat megbízásából a dél-finnországi Pornainen községben, ami alig több mint egy órára található az ország fővárosától, Helsinkitől. A rendszer képes 1 MW hőteljesítmény leadására és akár 100 MWh energia tárolására, ami tízszer nagyobb, mint amire a vállalat által 2022-ben Kankaanpääben megépített elődje képes.
A homokakkumulátor lényegében egy hatalmas tartály, nagyjából 2000 tonna zúzott szappankővel – egy metamorf kőzettel, ami jó hőelnyelő képességéről ismert. A megújuló energiából származó felesleges hőenergiát egy csőrendszer pumpálja át az anyagon, ami akár hetekig is képes azt tárolni. Amikor a fűtési rendszernek pluszenergiára van szüksége, akkor a hőcserélőkön keresztül ez az energia felszabadítható. Ez történhet forró víz, gőz vagy meleg levegő formájában is, amely ipari alkalmazásokhoz vagy víz alapú fűtési rendszerekben használható.
A rendszernek épp az a lényege, hogy a zöldenergiát képes hatékonyan tárolni. A világnak egyre inkább szüksége van a tiszta energiaforrásokra, ám ezek hátránya, hogy csak akkor tudnak termelni, amikor süt a nap vagy fúj a szél. A napelemes rendszer Finnországban kevésbé hatékony, a szélenergiát azonban remekül lehetne hasznosítani akkor is, ha épp kevésbé fúj a szél.
A homokakkumulátor ezt a problémát segít megoldani azáltal, hogy energiát gyűjt és tárol a későbbi felhasználásra, áthidalva az energiatermelés és a -felhasználás közötti szakadékot.
Mikko Paajanen, a Loviisan Lämpö vezérigazgatója szerint a cég célja, hogy 2035-re klímasemleges legyen, ez pedig most egy határozott lépés ebbe az irányba.

A fejlesztés ugyanakkor más szempontból is fontos: ha sikerül hatékonyan üzemeltetni a homokakkumulátort egy olyan területen, ahol az év egy jelentős időszakában rövidek a nappalok és az éves átlaghőmérséklet is körülbelül 6 Celsius-fok körül alakul, akkor az azt jelenti, hogy a világ más pontjain még könnyebben lehetne ezt megtenni.
Mivel nem lítium-ion akkumulátorról van szó, a felépítéséhez és működtetéséhez nincs szükség mérgező és csak komoly környezetkárosítással kibányászható anyagokra, ráadásul az élettartama is sokkal nagyobb lehet, mint a kémiai társaié.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.