Mivel a szaruhártya a külvilágból érkező potenciális veszélyek fontos védvonala, őssejtek speciális populációját tartalmazza, amelyek segítenek a kisebb sérülések helyreállításában. Azonban ha a sérülés túlságosan súlyos, nagymértékben károsítja a szaruhártyát, akkor még a rezidens őssejtek is tehetetlenek, és akár vakság is fenyegethet.
A világ legnagyobb látás- és halláskutató központja, a Massachusetts Eye and Ear szakemberei egy, a Nature Communications folyóiratban közzétett új tanulmányban számoltak be új kezelési módszerükről, amely a CALEC (Cultivated Autologous Limbal Epithelial Cells) rövidítést kapta. Az eljárás során eltávolítják az említett őssejteket a páciens sértetlen szeméből, laboratóriumi körülmények között növelik ezeket, majd átültetik a sérült szembe.
A kísérleti beavatkozást 14 betegen (18 és 90 év közötti nők és férfiak) hajtották végre, és másfél éven keresztül követték nyomon a gyógyulásukat. Elsősorban arra koncentráltak, hogy mennyire volt hatékony a kezelés a szaruhártya felszínének javítása szempontjából, míg egy másodlagos megfigyelésben a látásélesség javulását elemezték.
Az első három hónap alatt a résztvevők felének szaruhártyája teljesen rendbejött. Egy év elteltével ez a szám már 79 százalékra (11 személy) nőtt. További két alanynál részleges sikert könyvelhettek el, így a kutatók végül 92 százalékos sikerről számolhattak be.
A látásélességet vizsgáló tesztek során kiderült, hogy a páciensek többsége visszanyerte a látását, néhányan a tulajdonképpeni vakságból gyengénlátóvá váltak. Káros hatásokat egyikük szeménél sem észleltek.
A kutatók szerint az eredményeik határozottan alátámasztják, hogy a CALEC transzplantáció biztonságos és megvalósítható, és külön is hangsúlyozzák, hogy a módszer xenobiotikum- (az élőszervezet számára idegen anyag-), szérum- és antibiotikum-mentes. A közeljövőben nagyobb csoportokkal és hosszabb követési idővel terveznek vizsgálatokat, a végső céljuk pedig, hogy benyújtsák gyógyító eljárásukat jóváhagyásra az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalához.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.