szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az Apple-től megszokott ütemezésben indult az idei WWDC.

Az Apple-től megszokott ütemezésben indult az idei WWDC. Az először színpadra lépő Tim Cook a számokkal kezdte: 400 millió iTunes account, 650 ezer alkalmazás, és persze egekbe szökő eladási számok. Vagyis mára egy 32 országban jól működő üzlet lett az App Store. Ezután megismerkedhettünk az új MacBook vonallal, Phil Schiller jóvoltából.
Az új MacBookok Prókba - nem túl meglepő módon - már Ivy Bridge processzorok kerültek. Akad kétmagos i7-es processzorral, 8 GB RAM-mal, 60%-kal gyorsabb videovezérlővel felszerelt típus, de kérhetünk akár  2,7 Ghz-es négymagos processzorral és 16 GB RAM-mal szerelt változatot is. A gépekben van FireWire 800, Thunderbolt és HDMI portok, 802.11n wifi, Facetime HD, MagSafe 2, 2 darab USB 3.0 port, SD kártyahely. A 7 órás akku idő és az akár 512 GB-os SSD is csábító lehet sokaknak.

Az új MacBook Pro modellek valamivel vékonyabbak az elődöknél és ami talán a legizgalmasabb: immár van Retina Display kijelzővel ellátott változat is (a Diablo 3 állítólag "Retina ready"). A 15"-os változat esetén egy 2880x1800 pixeles felbontást jelent (220 ppi, IPS tehcnológia). Van "hagyományos" kijelzővel ellátott változat is, 15"-os és 13"-os változatban. Választhatók SSD meghajtókkal is (akár 512 GB-ost is kérhetünk hozzájuk).

Megújult a MacBook Air vonal is. Ott is erősebb Ivy Bridge processzort kapunk, több RAM-ot, de nincs Retina Display. A gépek mától megrendelhetők, a különféle változatok részletes leírása megtalálható az Apple oldalán: MacBook Air és MacBook Pro).

OS X 10.8 Mountain Lion
Ezután az OS X új verzióját, a 10.8 Mountain Liont ismerhettük meg, bár túl sok újat az eddigiekhez képest nem tudtunk meg. Aki folyamatosan olvas minket, a legtöbb újdonsággal már találkozott korábbi cikkeinkben (például itt és itt, illetve itt).
A fő irányvonal az iCloud lehetőségeinek kiterjesztése, amelynek segítségével dokumentumainkat, adatainkat stb. könnyedén szinkronban tarthatjuk a Macen, illetve az iOS eszközökön. De számtalan olyan alkalmazással találkozunk az új OS X-ben, amely ismerős lehet az iOS-ből: Messages, Notifications Center stb.
Megérkezett a diktálási lehetőség is az OS X-be (minden kompatibilis alkalmazásban használható), lehetőségünk van képeket, szövegeket megosztani pár kattintással, van új Safari (jelentősen megújult, mind használatát, mind sebességét tekintve). Teljesen új például a görgetési technológia a böngészőben, aminek köszönhetően kifinomultabb felhasználói élményt kapunk. Ezen kívül egészen extrém látvány az új oldalváltó, amelynek segítségével a megnyitott oldalak között tallózhatunk, miközben azok élő-nézőképet adnak a kérdéses oldalról.
Érdekesség, hogy a rendszer - igaz, csak az újabb gépek esetében - immár képes a gép alvó állapotában is szinkronizálni és frissíteni (feltéve persze, hogy töltjük).
Megjelenni viszont a várakozásokkal ellentétben nem júniusban, hanem csak júliusban fog (az ára 20 dollár lesz és a Mac App Store-ból tölthetjük le)...

iOS 6
Az iOS 6 bemutatása is természetesen az eddig elér sikerek felsorolásával indult. Az iOS 5 kétség kívül remekül sikerült mobil OS. Az új verzió 200 újítást tartalmaz és persze továbbfejlesztett Sirit, amely többek között sokat "okosodott" a sportokat illetően, legyen szó aktualitásokról, vagy történelmi régebbi sporteseményekről. De ugyanígy az éttermeket és mozifilmeket illetően is jobban vizsgázik a digitális asszisztens, bár arról egyelőre nem derült ki semmi, hogy a hazai vonatkozású dolgokkal miként birkózik meg. Emellett alkalmazások indítására is használhatjuk, ha egyszerűbbnek tűnik számunkra a hangvezérlés, mint az ikonok keresgélése.

Az új rendszerrel autóban is egyszerűbben használható lesz a mobil, mivel nem kell folyton a képernyőt bámulnunk. Számos autógyártó támogatja az iPhone-t. Több új nyelvet ismer a rendszer a hangvezérlést illetően, de a magyar sajnos nincs ezek között. És ha már Siri: természetesen az sem maradhatott ki, hogy digitális asszisztens az új iPadre is beköltözzön.

Van komoly Facebook integráció, többek között a Notifications Centerbe, sőt a címjegyzékbe is beépült! A Facebook integráció egyébként Macen is várható.
Megújult a hívásfogadás: a szokásos gombok (felvesz, elutasít) mellett immár egy gombnyomással jelezhetjük is a hívó félnek szöveges üzenetben, például hogy mikor fogunk ráérni (1 óra múlva hívjon, majd válaszolunk SMS-ben stb.). Megújult a FaceTime is, immár nem csak wifin keresztül használhatjuk.

Sokat fejlődött a mobil Safari is, van offline Reading List az eltárolt cikkek későbbi elolvasásához, van fotófeltöltési lehetőség, Smart app banners funkció, és teljes képernyős mód.
Megújult a PhotoStream is, immár a fotók megosztásában is segítségünkre lehet.

Újdonság a VIP funkció, amely automatikusan kiemeli az általunk meghatározott személyektől érkező üzeneteket. Új alkalmazás a Passbook, amelynek segítségével akár jegyeket is rendelhetünk. Ezen felül a Guided Access a fogyatékossággal élők számára teszi használhatóbbá az iPhone-t
Teljesen megújult a Maps alkalmazás, újraírták az alapoktól. Az új verzió már nem a Google Maps-re épül és teljes értékű navigációs funkciókkal rendelkezik. Vannak közlekedési adatok, Siri integráció és persze hangos navigáció is (nem beszélve a fejlett "újratervezésről" ugye…). Hasonlóan a Google Mapshoz, itt is megtalálható a 3D funkció (csak kicsit látványosabb), és a helyhez kötődő fotók megtekintési lehetősége.
A béta verzió a mai naptól elérhető a rendszerből. A végleges ősszel várható és az iPhone 3GS változatig visszamenően fut majd a különféle iPhone modelleken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!