szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A Nagy Tűzfalnak köszönhetően, lassan egy külön „kínai internet” van kialakulóban, saját szolgáltatásokkal és hatalmas...

A Nagy Tűzfalnak köszönhetően, lassan egy külön „kínai internet” van kialakulóban, saját szolgáltatásokkal és hatalmas felhasználótáborral – valamint kevesebb demokráciával és sajtószabadsággal. A Google kínai megfelelője a Baidu máris nagyobb, mint a Google (minden tekintetben), de van nekik saját Facebook, saját Dropbox és saját Youtube-szerű szolgáltatásuk is. Ezek mindegyike hatalmas felhasználói táborral rendelkezik és sok esetben még nyugati társainál is modernebb és gyorsabb. Csak éppen cenzúrázott. Összefoglalónk arról, hogy melyik oldalnak mi a kínai megfelelője, és hogyan is működik a Nagy Tűzfal itt olvasható.

A kínai kormányzat most újabb komoly lépést tett a cenzúra felé: a Twitter kínai megfelelője, a Weibo (ami jóval több regisztrált felhasználóval rendelkezik, mint maga a Twitter) új felhasználói szerződést kap. Az új „user agreement” 13 pontban sorolja, hogy milyen jellegű posztokat távolíthat el a cenzúra. Közösség izgatása, „gonosz tanítások” népszerűsítése (nem vicc, tényleg benne van, szó szerint így, hogy „gonosz”), a szokásos etnikai és egyéb sértések, nemzeti titkok és bizalmas információk közlése és az országra nézve negatív hangvételű posztok – a lista igen terjedelmes. Az Informatikai Minisztárium közleménye szerint, minderre azért van szükség, mert nagyon elterjedtek az internetes „pletkyák”, és ezeket még idejében kell megfékezni. Egy-egy ilyen, új,, user-agreement bevezetése Kínában nem túl bonyolult, mivel minden weboldal és szolgáltatás állami kézben van, ergó nem igazán kell egyeztetni cégekkel, igazgatótanácsokkal és ügyvédekkel sem.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!