Tetszett a cikk?

Bíróság lehet a vége a parkoló-vitának: az V. kerületi önkormányzat hatalmas összegekkel sarcolta meg közterület illetéktelen használata miatt az Egészségügyi és a Honvédelmi Minisztériumot. Arra hivatkozik, hogy a törvény mindenkire egyformán vonatkozik. Várható, hogy a két tárca bírósághoz fordul, és igyekszik addig halasztgatni a fizetést, amíg elköltözhetnek az új kormányzati negyedbe.

Az Egészségügyi Minisztérium parkolója. Nem hajlandók 10,5 milliárdot
fizetni.
Már egy kormányhivatal is beszállt a parkoló-vitába. Amidőn az Egészségügyi Minisztérium megkapta Rogánék 10,5 milliárd forint büntetésre vonatkozó inkasszóját, Forgács Imre, a Közép-Magyarországi Közigazgatási Hivatal vezetője törvénysértőnek nevezte az V. kerületi polgármester eljárását, és felszólította a helyi képviselőtestületet, változtassa meg Rogán döntését. Rogán sem késlekedett a válasszal: Forgács kormánykatona, aki felsőbb utasításra siet az Egészségügyi és a Honvédelmi Minisztérium segítségére (az utóbbi is több milliárdos büntetésre számíthat). Rogán változatlanul kitart amellett, hogy a két minisztérium önkényesen zár el és használ saját célokra a Belváros tulajdonát képező közterületet: fizessenek e területek használatáért, és a jogtalan használat után kirótt büntetést egyenlítsék ki.

Pártatlan közéleti személyiség, emelkedett szellem és mindent megfontoló hazafi legyen a talpán, aki igazságot képes tenni az ötödik kerületi önkormányzat és a parkolási díjakkal évekre visszamenőleg adós minisztériumok közötti, milliárdos tartozásokról szóló vitában. Adva van egyfelől az Egészségügyi Minisztérium, amely a lakosságot a költségvetés akkut deficitjére hivatkozva sarcolja vizitdíjjal és kórházi ágydíjjal. Másfelől a tárca ellen inkasszót nyújtott be Belváros-Lipótváros fideszes polgármestere, s „mindössze” 10,5 milliárd forintot követel a ki nem fizetett közterület-használati díj fejében. Rogán jogtalan közterület-használatra hivatkozva ugyanolyan kíméletlenül fojtogatja Horváth Ágnes minisztériumát, ahogy az a betegekkel és az orvosokkal bánik. Nem meglepő, hogy az egészségügyi minisztérium, amelynek jogi osztálya elfelejtette bíróságon megfellebbezni az önkormányzat határozatát, így az formálisan jogerőre emelkedett, szóvivője révén most a közvélemény együttérzésére apellál, és mozgósítja a kormányhivatal vezetőjét.

A minisztérium közleményében azt állítja, hogy “a fideszes vezetésű V. kerületi önkormányzat polgármestere e lépésével 12,6 milliárd forinttal rövidítené meg az egészségügyi kiadásokat”, és ezt a saját költségvetésének közel tíz százalékát kitevő összeget az országos gyógyító intézményektől és különböző célprogramoktól kényszerülne elvenni. Ebben az érvelésben a politikai támadás keveredik a szolidaritásra való hivatkozással. Valahogy így lehetne lefordítani: “Te, gyűlölködő és kőszívű polgármester, nem röstellsz elvonni a magyar betegek szájától annyi milliárdot?” Már csak az hiányzik, hogy az Arany János és az Akadémia utca sarkán, ahol már törzsvendégnek számítanak a kiszolgáltatottságukat panaszoló, tüntető egészségügyi dolgozók, transzparensek jelenjenek meg Rogán Antal arcképével, s a felirattal: “Mindenről ő tehet!”

Honvédelmi Minisztérium. A Stollár
Béla utca egy szakaszát birtokba
vették.
Nem érdektelen a Honvédelmi Minisztérium helyzete sem, amelytől szintén milliárdokat követel az ötödik kerületi önkormányzat. A tárca még az ötvenes években, amikor több százezres haderőt tartott fenn az ország, talán még Farkas Mihály rendeletére egyszerűen lezárta a Stollár Béla utca Honvéd és Falk Miksa utca közötti szakaszát. Ezt a minisztérium most a Kormányőrséggel és a Nemzetbiztonsági Hivatallal együtt birtokolja. A katonák jogászai megfellebbezték az önkormányzat határozatát.

Érthető, hogy az ötödik kerületi önkormányzat siet követelései behajtásával. Ha ugyanis Rogánék sokáig késlekednek, a kormányzati intézmények eltűnnek a Lipótvárosból, átköltöznek az új kormányzati negyedbe, és bottal üthetik a nyomukat. Csak lerobbant, kétes jövőjű, ki tudja, milyen célra átalakítandó épületek maradnak utánuk. Valószínünek tűnik, hogy a minisztériumok addig húzzák a dolgot, amíg lehet, minden bizonnyal bírósághoz fordulnak. Az önkormányzat, remélhetőleg, nem fog élni az utóbb sikerrel kipróbált módszerrel: nem veszi kordonnal körül az adós minisztériumokat, amíg még a helyükön vannak, és nem fogja a tartozás behajtását valamelyik őrző-védő szolgálatra bízni, amelyekből egyébként rendkívül nagy a választék a kerületben.

Pelle János

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!