Jogszabályi megfelelés az akkumulátorgyártás hulladékkezelésében – mit ír elő az EU és Magyarország?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Ez biztosan nem segíti az infláció elleni küzdelmet.
Egy uniós rendelet miatt 2027-től az R32 nevű gázzal működő hőszivattyúkat le kell cserélni propánnal működőre, ám ez utóbbiak nemcsak nagyobbak és nehezebbek, de drágábbak is – írja a G7.
A kereskedők ráadásul már elkezdték a váltást, azaz nem betáraznak az olcsóbb gépekből, hanem máris áttérnek a drágábbakra. Ezt a lapnak több kereskedő is megerősítette.
A propános hőszivattyúk jellemzően 20-30 százalékkal kerülnek többe, mint az R32-esek, de a kereskedők úgy nyilatkoztak, hogy mivel itthon mindennek megy fel az ára, a növekvő költségeiket is érvényesíteni fogják, így nem tudni, hogy végül mekkora lesz pontosan a drágulás.
A G7 számolgatott is: egy 150 négyzetméteres családi háznál a gázkazán hőszivattyúra cseréje átlagosan 400 ezer – 1,2 millió forinttal fog többe kerülni.
Sőt, mivel technológiai értelemben a légkondik is hőszivattyúknak számítanak, itt is drágulás várható. A „jó” hír, hogy itt a váltás csak 2029-től kötelező, így itt vélhetően nem lesz ekkora, egyszeri drágulás, ráadásul ezt csökkentheti az is, hogy a légkondipiacon nagy a verseny. De az, hogy az árak itt is nőni fognak, az biztos.
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van egy piaci szegmens, amely feltámadni látszik, de a megrendelő fejével kell gondolkodni.
Számos kedvezményes kamatozású termék érhető el a Széchenyi Kártya Programban, illetve az EXIM Magyarországnál.
A képzések támogatása segíti az alkalmazkodóképességet és a termelékenység javítását – a vállalkozások széles köre számára érhető el ehhez pályázati forrás.
„Bárhová megy is az ember, önmagától nem tud megszabadulni” – írja családja náci múltjáról szóló Drága bácsikám című könyvében az írónő, Hermann Göring családjának leszármazottja. HVG-portré.