Még több uniós forrás kifizetését kötné jogállamisági feltételekhez a Bizottság

A Bizottság Magyarországra szabott terve szerint 2028-tól jelentősen bővülne a feltételekhez kötött uniós források köre. Az autokrata kormányoktól megtagadott pénzek azonban nem vesznének el az adott ország számára: a nemzeti kormány megkerülésével közvetlenül a társadalmi szervezeteket támogatnák.

  • hvg.hu hvg.hu
Még több uniós forrás kifizetését kötné jogállamisági feltételekhez a Bizottság

Szigorítani fogja az Európai Bizottság a demokratikus normákat megsértő országokkal szembeni intézkedéseket: eurómilliárdok kifizetését kötik az elvárások teljesítéséhez – írja a Politico.

Eszerint azok a kormányok, amelyek az igazságszolgáltatás és a média szabadságának korlátozásával megsértik az Unió jogállamisági normáit – tehát például a magyar kormány is –, jelentős finanszírozástól esnének el az EU központosított költségvetéséből.

Az EU 2028–2034 közötti időszakra vonatkozó költségvetési tervezete, amelyet jövő szerdán tehetnek közzé – bár valójában hosszú tárgyalások folytán a végleges tartalma még jelentősen változhat –, a korábbiaknál tágabb körben kötné össze a jogállamisági kritériumokat a kifizetésekkel. Ez a feltételességi mechanizmus eddig csak a források kisebb részeire vonatkozott.

A tervezet ismertetésében a Politico kitér arra, hogy a változtatás fokozhatja a konfliktust Orbán és az EU vezetése között, mivel kormánya autoriternek tartott intézkedései miatt már eddig is esett el uniós forrásoktól – mintegy 18 milliárd eurótól. A javaslatot kezdeményező Bizottságnak pedig kifejezetten célja, hogy a jogállami feltételeket nem teljesítő kormányok az elvesztett pénzeket más EU-s forrásokból pótolják ki.

A kezdeményezésnek azonban az is célja, hogy a feltételeket nem teljesítő kormányok számára elzáruló forrásokból az általuk képviselt társadalmak mégis részesülni tudjanak, tehát valamilyen módon, a nemzeti kormányt megkerülve, közvetlenül társadalmi csoportokat és szervezeteket támogassanak az uniós pénzekből.

„Egyértelmű feltételeket szabtunk: Nem kapnak EU-s pénzt az autokraták, de továbbra is támogatják a civil társadalmat” – fogalmazott egy uniós tisztviselő.

Ez az új rendszer, az úgynevezett „intelligens feltételesség”, változást jelentene a jelenlegi szabályokhoz képest, ahol a befagyasztott pénzeszközöket egy lejárati dátum után együttesen adják vissza az EU 27 országának.

Ennek mikéntje azonban egyáltalán nem világos. Például azt írják, hogy míg a gazdálkodók támogatásai mindenképp biztosítva lennének, addig az egyetemek – és így azok hallgatói – kikerülhetnének az uniós keretekből, ha az egyetemi szabadság sérül valamelyik országban. Itthon lényegében jelenleg is ez a helyzet, ráadásul a földalapú támogatást nálunk egyre nagyobb arányban csatornázzák be a NER mind több földet összevásárló felsőbb körei.

A lap értesülései szerint a javaslat elkészítéséhez a Bizottság több tagállam kormányától is kapott olyan beadványokat, amelyek a jogállamisági feltételek és közös költségvetési források közötti kapcsolat szorosabbra fűzését sürgették. Ezzel szemben a magyar kormány azzal érvelt, hogy a kifizetések feltételekhez kötése politikai nyomásgyakorló eszközként használható az uniós pénzek védelme helyett. Ezt az álláspontot képviseli Pozsony is, ami nem is olyan meglepő, hiszen a szlovák kormány is kapott a jogállamiságot illető kritikákat Brüsszelben.

A lap szerint uniós tisztviselők számolnak a lehetőséggel, hogy Orbán még az új költségvetésről szóló tárgyalások – 2027-re várható – lezáródása előtt elveszítheti hatalmát az egyre esélyesebb kihívónak tűnő Magyarral szemben, akinek esetleges kormányra kerülésétől többen a Budapest és Brüsszel közötti kapcsolatok helyreállását várják.

Brussels pushes to block budget payouts to EU’s democratic backsliders

Countries like Viktor Orbán’s Hungary face losing out on billions of euros under European Commission plans to be unveiled on Wednesday.