Elek István
Elek István
Tetszett a cikk?

Az ország katolikus közösségét változatlanul foglalkoztatja a Magyar Katolikus Rádió középhullámú adásának megszüntetése. Meglepő módon a Püspöki Konferencia titkársága a tervezett rádió melletti szolidaritási sétát provokációnak nevezte. A szerző az ügy további fejleményeiről fejti ki véleményét.

Ahogy az az előjelek alapján várható volt, szombat éjjel elhallgatott a Magyar Katolikus Rádió a középhullámú frekvencián, amelyen eddig az egész Kárpát-medencében fogható volt az adása. Azóta csak interneten továbbítják, illetve műholdon át, de földi sugárzással egyáltalán nem. A Médiatanács azt a budapesti, 92, 9 URH frekvenciát sem adta át a rádiónak, amely jogszerűen neki járt volna. Hiszen ő volt a második helyezett, amikor tavaly tavasszal, a két választási forduló között a Médiatanács jogelődje, az ORTT a Klubrádiónak ítélte ezt a lehetőséget. Velük azonban a Médiatanács mégsem kötötte meg a szerződést.

A katolikus rádió stúdiójában
MTI

December 16-án azonban, amikor a testület lezárta a több mint két éve zajló folyamatot, az egész pályázatot érvénytelenítette, nem csupán a Klubrádió javára szóló eredeti döntést. És bár azóta jó néhány nyilatkozatban foglalkozott a Katolikus Rádió helyzetével, arra még nem volt érkezése, hogy megvilágítsa e döntés értelmét. Ami ugyanis szöges ellentétben áll vezetőjének, Szalai Annamáriának még korábbi ORTT-tagként hangoztatott álláspontjával. Miszerint ezt a frekvenciát eleve a Katolikus Rádiónak szánva írták egykor.

Azért a veszteségért, amit a középhullámon sugárzás lehetőségének elvesztése jelent (a hallgatóság 90 százalékáról van szó), természetesen messze nem kárpótolhatná a rádiót egy árva regionális URH-frekvencia, még ha az budapesti is. De mégis más lenne a helyzet.

Civilek egy csoportja, a Katolikus Rádió hallgatói szelíd hangú levelet tettek közzé az interneten, a rádió melletti szolidaritási sétát hirdettek meg vasárnap délelőttre a Várba. Azt tervezték, hogy a prímási palota elé vonulnak, és átadják levelüket a rádió fenntartójának, Erdő Péter bíboros-érseknek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnökének, kérve őt a rádió középhullámú adásának megmentésére. A kezdeményezők a terv nyilvánosságra hozásával egyidejűleg levelet küldtek a Konferencia titkárának is, kérve a segítségét abban, hogy a bíboros-érsek fogadja majd a küldöttségüket vasárnap.

A civil kezdeményezés, a szolidaritási séta terve a válaszból ítélve valóságos pánikot okozott. A Püspöki Konferencia Titkársága ugyanis szombat éjszaka közleményben hívott fel „minden jó szándékú embert, hogy ne hagyja magát megtéveszteni, és ne vegyen részt semmilyen tüntetésen, amely valójában provokáció és távol áll a keresztény szolidaritástól, mert nem az Egyház valódi érdekeit tartja szem előtt”.

Hangsúlyozták továbbá, hogy „A Püspöki Konferencia részéről semmilyen formában nem merült fel a Katolikus Rádió megszüntetése. A Magyar Katolikus Rádió középhullámon történő sugárzása aránytalanul hatalmas anyagi terhet jelentett az elmúlt hét évben a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciának. Ebből kifolyólag a Konferencia kezdeményezte az Antenna Hungáriánál a sugárzási díj csökkentését, de erre nem volt valós lehetőség. A törvényi keretek miatt először 2009 őszén nyílt lehetőség arra, hogy a Püspöki Konferencia döntési helyzetbe kerüljön. Ekkor a testület úgy határozott, hogy mivel nem tudja a továbbiakban vállalni a középhullámú sugárzással járó anyagi terheket, a rádió álljon át a modernebb és olcsóbb ultrarövid hullámú sugárzásra. Azóta több pályázatot adott be a rádió különböző URH frekvenciákra, amelyek közül egyet nem nyert el, a többiről pedig mostanáig nem született döntés. Továbbra is várjuk a beadott URH frekvencia pályázatok elbírálását és bízunk azok pozitív eredményében.”

Az internetes kereső tanúsága szerint a közleményt, kiváló kommunikációs érzékkel, valószínűleg az összes létező sajtóorgánumnak elküldték. Még a vidéki plébániák honlapján is olvasható. A legtöbben épp e sok százszoros erejű visszhangból szerezhettek tudomást róla, hogy valakik valahol tüntetni készültek, illetve tüntettek a Katolikus Rádió érdekében. Amit azonban a Püspöki Konferencia valaminő rejtélyes okból provokációnak tekint.

Vasárnap délelőtt sor került a félelemmel várt rendezvényre. Amely a kezdeményezők által hangsúlyozottan nem tüntetés kívánt lenni, hanem az egyház fejéhez intézett tiszteletteljes kérés támogatását kifejező „szolidaritási séta”. 

[[ Oldaltörés (Folytatás) ]]

Hadd hívjam fel az olvasó figyelmét Jávor Béla megfontolandó bírálatára és javaslataira, amelyet eredetileg a Magyar Katolikus Rádióba szánt – lévén maga is a rádió alkalmi jegyzetírója -, de ott már nem hangozhatott el.

„Mégis, mi egy katolikus rádió legfontosabb feladata? Amit már Jézus is megparancsolt: Menjetek el az egész világra és hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek. Kétség kívül ennek egyik leghatékonyabb formája a rádióadás, amely több millió magyarhoz jutott el a középhullámon. Igaz nem olcsón, majdnem félmilliárd forint volt az éves sugárzási díj, amely sok pénz, de ha ezt a pénzt szétosztom Magyarország összes egyházmegyéje között, ez a pénz sosem fogja tudni olyan hatékonyan terjeszteni az evangéliumot, mint itt a rádió útján. (…)

A Magyar Püspöki Konferencia, a Katolikus rádió fenntartója évek óta próbált tárgyalni az Antenna Hungáriával a műsorsugárzási díj csökkentéséről, de a partner nem engedett, tehette, mert hét éves szerződése volt. Mára ez a szerződés lejárt és a műsorsugárzónak sem mindegy, hogy szól-e a Katolikus Rádió adása akár csak 100 vagy 200 millió forintért a jelenlegi 500 millió helyett, vagy egy forintot sem keres rajta a szolgáltató. (…) Az új helyzet új tárgyalást kíván, hisz mindent meg kell kísérelni, csak egyet nem. Azt, hogy elnémuljon a Jó hír sugárzása, amely a mérések szerint egyidejűleg majd egymillió emberhez jutott el eddig.

És persze annyit beszélünk a határon túli magyarokról, akiket kötelességünk segíteni,(…) s akik most elesnek a Duna tévé mellett szinte egyetlen kulturális, nyelvi, művelődési és szórakoztató forrásuktól. Természetesen a határon túli magyarok ügye nem csak az egyházak feladata, hanem elsősorban állami feladat. 500 millió forint a Magyar Köztársaság büdzséjében aprópénz, különösen ár-érték arányát tekintve, ahhoz képest, hogy ez az 500 millió mennyi hasznot hozna.”

Nem tudom. De emlékeim szerint mintha a Magyar Katolikus Egyház már eleve a jobboldali ellenzék mértékadó politikusaival való hallgatólagos megállapodás hatására vágott volna bele 2004-ben a már akkor is drágált középhullámon való sugárzásba, a Petőfi adó korábbi, akkor már az Antenna Hungária jó ideje használaton kívüli frekvenciáján. Amely ígéret szerint, ha jobboldali kormány alakul 2006-ban – amire akkor nagy esély mutatkozott – átvállalja majd a frekvenciadíj terhét vagy legalábbis annak nagy részét. Tekintettel a rádió közműsorszolgáltatói feladatára, illetve a határon túli magyarságnak is szóló szolgálatára.

Jávor Béla ötlete tehát már csak emiatt sem érheti meglepetésként az érintetteket.   

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!